2023/12/06

Britanya Adası’nın kuzeybatısında yer alan bir ada ve Avrupa ülkesi olan 320 bin kişilik İzlanda’da okuma yazma bilmeyen yok. Bunun en büyük nedeni de tabii ki eğitime verilen önem. Bu küçük adanın başkenti Reykjavik, UNESCO tarafından 2011 yılında “edebiyat şehri” seçilmişti.

izlanda-iceland-read-book-kitap-okuyor

Dünyaca ünlü yazarlardan J.R.R. Tolkien ve Seamus Heaney’in hayranı olduğu İzlanda, kitap okunma oranı ve yazar sayısıyla tüm dünyayı geride bırakıyor. 320 bin kişilik nüfusun neredeyse 10’da birinin kitabının yayımlandığı ülke, kişi başına kitap okuma sayısında da dünya lideri olarak göze çarpıyor.

BBC yazarı Rosie Goldsmith, yazısında Reykjavik’te ulaşımını sağlayan taksi şoförünün bile hem babasının hem de büyükbabasının biyografiler yazdığını belirtiyor.

Öyle ki, bazen bir aileden üç yazarın çıktığı ülkede edebiyatın dışında yaşamak mümkün değil.

Her yerde edebiyat
Ülke tarihinde önemli bir yeri olan, “saga” isimli öyküler için turların düzenlendiği kentte, her köşe başında edebi bir metinle karşılaşmak mümkün. Hatta, banklarda akıllı telefonunuza okutabileceğiniz ve hikâyeler dinleyebileceğiniz barkodlar bile bulunuyor. Yazarların büyük saygı gördüğü ülkede özellikle suç Solvi-Bjorn-Siggurdssonromanları büyük beğeni topluyor. Kitapların bu kadar önemli olmasında çeşitli faktörlerin etkili olduğu belirtiliyor. Öncelikli olarak gerçekten iyi yazarların çıktığı ülkede derin bir edebi tarihin yatması da oldukça önemli.

İzlandalı yazar Solvi Bjorn Siggurdsson, yazarların geçmişe çok şey borçlu olduğunu belirtiyor. Yazar, İzlandalıların ‘öykü anlatıcı bir ulus olduğunu’ ifade ediyor. Ülkede Noel tatili ise her kesim tarafından heyecanla bekleniyor.
Kitap hediye edilmesinin bir alışkanlık olduğu ülkede edebiyat hayatın her yerinde. Ülkenin en ünlü ismi olan müzik sanatçısı Björk de kitap festivallerine destek vermesi ile tanınıyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)