2023/12/06

18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü’nü ile beraber Pera Müzesi  “Değişen Dünyamızda Müzeler: Yeni Teknolojiler, Yeni Fikirler” teması kapsamında yeni teknolojilere odaklanarak gerçek zamanlı ve 3 Boyutlu farklı bir müze deneyimi sunuyor.

pera-muzesi-3-boyutluDigitalprojex şirketi ve www.duniaa.com un katkıları ile  “Yaşam similasyonu” olarak adlandırılan proje ile bilgisayar başındakiler gerçeğe yakın bir deneyime tanık olacak.

Bu platformda ziyaretçiler, metin okumanın, 360 derece tur (virtual tour) yapmanın ya da video seyretmenin ötesinde ölçeklere uygun olarak “3 Boyutlu”hazırlanmış müze binasının bütün katlarında oradaymışçasına gezebilecek, merak ettikleri sergileri, çeşitli eserleri ayrıntılı inceleyebilecek, bilgilendirici metinleri ve konuları çok yakından hem görsel hem de işitsel inceleme ve deneyimle fırsatı bulabilecekler.

NOT: 18 Mayıs Dünya Müzeler Günü kapsamında, 20 Nisan’da ziyarete açılan Goya: Zamanının Tanığı, Gravürler ve Resimler sergisinin yanı sıra Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri ile Kütahya Çini ve Seramikleri koleksiyon sergileri de sanal ortamda gezilebilir.

Pera Müzesi’ni 3 Boyutlu gezmek için tıklayın.

Yorum Yapmasam Olmaz :)