2024/04/21

Ordu Kültür ve Sanat Merkezi alanında açılan Ordu 2. Karadeniz Kitap Fuarı, yetmişin üzerinde yayınevinin katılımıyla Ordulu kitapseverlere kapılarını açtı.

ordu-2-karadeniz-kitap-fuari-acildiGeçen sene yaklaşık 30 bin kitapseverin ziyaret ederek 300 bin kitabın satıldığı Karadeniz kitap fuarında bu sene 100 bin ziyaretçiyi ağırlanarak 1 milyon kitabın kitapseverlerle buluşturulması hedefleniyor.

Bu yıl ikincisi düzenlenen kitap fuarı ile ilgili olarak açıklama yapan Ordu Valisi Orhan Düzgün, kitaba yapılan yatırımı ülkeye yapılan yatırım olarak değerlendirdi. Düzgün şunları söyledi: ‘Kitaba yapılan yatırım o kişinin gelişimine, ülkenin gelişimine mutlaka önemli katkılar sağlayacaktır. Gelişmiş ülkelere baktığımızda kitap okuma oranlarının çok yüksek olduğunu görüyoruz. Okuyan toplum gelişen toplum, barışan toplum demektir. Bu senede Ordu’da kitap fuarının başarılı bir şekilde sonuçlanmasını diliyorum.’

Vali özellikle öğrencilerin yoğun katılımı olan fuarda stantları gezerek kitap satın aldı.

Geçtiğimiz yıl 52 yayınevinin katıldığı fuarda bu sene yayınevi sayısı 70’i aştı. Giriş ücretinin alınmadığı fuarda kitaplar yüzde 30 ila yüzde 50 arasında daha düşük fiyatlara satılıyor.

Tarihçi İlber Ortaylı, karikatürist Salih Memecan gibi isimleri de ağırlayacak olan fuar, 31 Mart’a kadar kitapseverleri ağırlayacak. Ayrıca ilçelerden kitap fuarına kaymakamlık aracılığı ile öğrencilerin katılımı sağlanacak.

Yorum Yapmasam Olmaz :)