2012 NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜNÜ ÇİNLİ YAZAR ALDI

2012 Nobel Edebiyat Ödülünü Çinli yazar (Guan Moye) “Mo Yan” aldı.
mo-yan-nobel-edebiyat-odulu-2012
Geleneksel Çin Edebiyatı kültürünü yansıtan, bu dünya ile fantezi dünyasını birleştiren Mo Yan’ın eserleri “tarih, masal ve çağdaş olanı harmanlayan  sanrısal gerçekçiliği” şeklinde tanımlanıyor. Dünyaca ünlü Wylie Ajansı’yla çalışan Mo Yan, ödül sürecinin ardından gelen teklifleri değerlendirme sürecine gitmeden, ülkemizde Can Yayınları’yla tanınmaya karar verdi. Can yayınları yazarın kitap çevirilerinin 2013’ün ikinci yarısından itibaren piyasaya sürüleceğini belirtti.
1955’te Çin’in kuzeydoğu bölgesi Shandong eyaletinde doğan yazar, çiftçilikle  geçinen bir ailenin çocuğu. 12 yaşında okulu bırakan yazarın ilk kısa hikayesi,  1981 yılında bir edebiyat dergisinde yayınladı, 1986 yılında ise yazar ilk kısa  romanını kaleme aldı. 1987 yapımı ‘Red Sorghum’ adlı filme ilham veren iki romanıyla Avrupa ve ABD’de ünlendi. İşin ilginç yanı, Mo Yan’ın Çin’de yani kendi ülkesinde aslında yasaklı bir yazar.
Yazarın en etkilendiği yazarlar William Faulkner, Gabriel Garcia Marquez, DH Lawrence ve Ernest Hemingway. Mo Yan da tıpkı Orhan Pamuk gibi el yazısını tercih ediyor. Asıl ismi Guan Moye… ‘Mo Yan’ ise, Mandarin dilinde ‘konuşma!’ emir kipi anlamına geliyor. Kendisine bu ismi seçmesinin nedeni, annesi ve babasının sürekli çok konuşmasının başına iş açacağını söylemesi yüzündenmiş.
Kariyeri boyunca sansüre maruz kalan Mo Yan, gelmiş geçmiş en ünlü Çinli yazar olarak biliniyor.
 
– Gizem Sakallı

Yorum Yapmasam Olmaz :)