2023/02/01

2015 PEN Türkiye Şiir Ödülü’ne şair, yazar ve düşünür  Prof. Dr. Afşar Timuçin layık görüldü.

2015-pen-siir-odulu-afsar_timucine-verildi

Tarık Günersel, Halil İbrahim Özcan, Sabri Kuşkonmaz, Zeynep Oral, Tülin Dursun, Mario Levi ve Haydar Ergülen’in yer aldığı PEN Türkiye Yönetim Kurulu, 2015 PEN Şiir Ödülü’ne şair, yazar ve düşünür Prof. Dr. Afşar Timuçin’in layık görüldüğünü açıkladı.  

Pen Türkiye Merkezi, ödülün neden Prof. Dr. Afşar Timuçin’e verildiğini ” Prof. Dr. Afşar Timuçin şiir, öykü, roman ve felsefe alanlarındaki eserleri ile seçkin bir düşünür, şair ve yazarımızdır. Felsefe, bilim, edebiyat ve demokrasi değerlerinin ağır saldırı altında olduğu günümüzde Timuçin’in önemi daha da belirgindir. Seçkin aydınımız Afşar Timuçin çevirileri ile de önemli katkılar sağlamıştır.” sözleriyle açıkladı. 

Yapılan açıklamada ayrıca, 2015 Dünya Şiir günü bildirisinin şiir, öykü, roman ve felsefe alanlarındaki verimleriyle tanınan, çevirileri ile de önemli katkılar sağlayan Afşar Timuçin tarafından yazılacağı ve Afşar Timuçin’e ödülünün 21 Mart’ta Dünya Şiir Günü etkinliğinde sunulacağı bildirildi. Timuçin ayrıca, Konak Belediyesi Uluslararası Şiir Festivali’nin de onur konuğu olacak.

 

 

 

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)