2023/01/29

2016 yılının ilk Oscar ödülü Hong Konglu oyuncu ve dövüş ustası Jackie Chan’a verildi.

Yılın ilk Oscar ödülü sahibini buldu! Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, yılın ilk Oscar ödülünü Hong Konglu oyuncu ve dövüş ustası Jackie Chan’a verdi.

Jackie-Chan-2016-oscar-odulu-1

Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden Oscar’ı dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Jackie Chan’i, Yaşam Boyu Onur Oscar Ödülü’ne layık gördü. Akademi, yaptığı açıklamada  oyuncu, yazar, yönetmen ve dövüş ustası 62 yaşındaki Chan’i, sinema dünyasındaki “olağanüstü başarılarından” dolayı seçtiğini belirtti.

Jackie Chan, Çin’de yaşanan iç savaştan kaçarak Hong Kong’a sığınan bir ailenin çocuğu olarak 1954 yılında dünyaya geldi. İlk filmini altı yaşında çevirdiğinden beri tam 56 yıl geçti aradan. Dövüş sanatları ve akrobasi eğitimi alan Chan, 1978’te “Snake in the Eagle’s Shadow” filmiyle dünya çapında ün kazanmıştı. Chan, o günden bu yana 2oo’den fazla filmde rol aldı.  Forbes dergisi geçen yıl, yaklaşık 61 milyon dolar gelirle, Chan’in dünyanın en çok kazanan aktörleri arasında yer aldığını duyurmuştu.

Jackie-Chan-oscar-odulu-2016

Resmi Facebook sayfasından paylaşımda bulunan Jackie Chan,  “bu onura erişen ilk Çinli oyuncu olmaktan gurur duyduğunu” söyledi. “Bu ödülle başarılarımı hala “genç” olduğum bir zamanda tanıdıkları ve bana cesaret verdikleri için Oscar ödüllerine tüm kalbimle teşekkür etmek istiyorum.”

Onur Oscarı olarak da bilinen Governors Ödülleri 2009 yılından beri dağıtılıyor. Sahipleri yaz aylarında duyurulan ödül, yıl Kasım ayında  düzenlenen galada sahiplerini buluyor. “Kung Fu Panda,” “The Karate Kid”, “Rush Hour” (Bitirim İkili) gibi unutulmaz film ve televizyon şovlarıyla akla gelen Jackie Chan’e bu yıl belgesel yapımcısı Frederick Wiseman, İngiliz film editörü Anne V. Coates ve rol yönetmeni Lynn Stalmaster eşlik edecek. Akademi Başkanı Cheryl Boone Isaacs, onur ödülü sahiplerinin her birinin “kendi alanında öncü ve efsane” olduğunu vurguladı.
Yorum Yapmasam Olmaz :)