2017 OSCAR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Merakla beklenen 2017 Oscar Ödülleri sahiplerini buldu.  2017 Oscar Ödülleri pek çok ilke imza attı: Oscar törenindeki ilk Türk, ilk müslüman Oscar Ödülü sahibi oyuncu ve Titanic’ten bu yana en çok adaylığa layık görülen La La Land ( Aşıklar Şehri).

Bu yıl Oscar Ödülleri pek çok ilke imza attı. Oscar mutfağında yer alan ilk Türk aşçıdan Titanic’ten bu yana Oscar’da pek çok dalda adaylığa sahip olan La La Land (Aşıklar Şehri) gecenin en çok konuşulan konularından biri oldu.

İşte Oscar Ödülleri’nde yaşananlar ilkler:

  • 14 dalda aday olan ve  yılın en çok konuşulan yapımı La La Land (Aşıklar Şehri), 6 adet ödülün sahibi oldu. Oscar Ödülleri tarihinde tüm zamanların rekorunu La La Land kırdı. La La Land, En İyi Orijinal Şarkı kategorisinde iki adaylık ile 13 dalda toplam 14 adaylığa sahip olan La La Land 6 ödül aldı. Daha önce Titanic ve 1951 yılında aday olan All About Love da 14 dalda Oscar adayı olmuştu. La La Land, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Sinematografi, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Orijinal Şarkı, En İyi Beste, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Ses Editi, En İyi Ses Miksajı, En İyi Prodüksiyon Tasarımı ve En İyi Kurgu kategorilerinde diğer adaylara karşı ezici bir yarış sergiledi.2017 Oscar Ödülleri, tüm zamanların Oscar törenleri içinde en fazla rekora sahiplik yapıyor.
  • 2017 Oscar Ödülleri töreninde ilk kez bir Türk aşçı çalıştı. Dolby Tiyatrosu’nda Governors Ball’daki  75 çeşit yemeğin servis edildiği törende, San Francisco’da aşçılık yapan Türk aşçı Yiğit Mirzaoğlu, 2017 Oscar Ödülleri’nde helal mutfak sorumlusu oldu.

 

  • Moonlight filmi ile Oscar’da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında aday olan Mahershala Ali ilk kez bu dalda Oscar kazanan müslüman oyuncu oldu.

 

  • Oscar Ödülleri, özellikle ödüllerin beyazlara verildiği gerekçesiyle eleştiriliyordu. 2002 yılında Halle Berry, ilk kez ödül kazanan siyahî kadın oyuncu olmuştu. Bu sene Oscar ödüllerinde siyahîlerin adaylığının beyazlarla neredeyse yarı yarıya dengelenmiş durumda olduğu dikkat çekti.

 

  • 2017 Oscar Ödülleri’ne Florence Foster Jenkins filmiyle En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ına aday olan Meryl Streep, 20 kez Oscar adayı olarak rekor kırdı. Meryl Streep en çok Oscar adayı gösterilen kadın oyuncu unvanına sahip.
  • The Salesman filminin senaristi ve yönetmeni Asgar Ferhadi Trump’ın Müslüman ülkelere uyguladığı vize yasağından dolayı Oscar törene katılamadı. İranlı yönetmen gönderdiği teşekkür mektubunda “Bu gece sizlerle olmadığım için üzgünüm. Bu gece gelmeme sebebim ülkemin insanlarına ve saygısızca davranılan Amerika’ya giriş izni verilmeyen diğer altı ülkeye olan saygımdan. Dünyayı bölmek korku yaratıyor ve savaşı, agresifliği doğrulayan bir kandırmaca yaratıyor. Sinemacılar, barış için empati yaratabilir ve bu empatiye her zamandan çok ihtiyacımız var” sözlerine yer verdi.
  • 2017 Oscar Ödülleri, görülmemiş bir karışıklığa sahne oldu. Merakla beklenen En İyi Film Oscar’ı önce La La Land’e verildi diye açıklandı, ardından Moonlight adlı yapıma verildiği şeklinde düzeltildi.

 

İŞTE 2017 OSCAR ÖDÜLLERİNİ KAZANAN İSİMLER!

En İyi Film: Moonlight

En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı: Suicide Squad

En İyi Kostüm Tasarımı: Fantastic Beasts and Where to Find Them

En İyi Belgesel Film: OJ: Made in America

En İyi Ses Kurgusu: Arrival

En İyi Ses Mikyajı: Hacksaw Ridge

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Viola Davis.

Viola Davis, 3 kez Oscar adayı gösterildi, ilk kez kazandı.

En İyi Yabancı Film: The Salesman

En İyi Kısa Animasyon Film: Piper

En İyi Animasyon Film: Zootopia

En İyi Prodüksiyon Tasarımı: La La Land

En İyi Görsel Efekt: The Jungle Book

En İyi Film Kurgusu: Hacksaw Ridge

En İyi Kısa Belgesel Film: The White Helmets

The White Helmets’ın başındaki kişi geceye katılmadı fakat bir mektup yolladı: “Akademi’ye teşekkürler. Bu film yaptığımız çalışmaları dünyada tanıtması için çok mutluyuz. Çalışmalarımızla Kuran’daki ‘Bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmaktır’ sözünden hareketle 82 binden fazla insanı kurtardık. Suriye’deki ve dünyadaki akan kanı durdurmak için çalışıyorlar. Bu insanların kendilerini unutulmuş hissetmeleri normal. Bu savaş altı yıldır devam ediyor, herkes ayağa kalkıp umursadığımızı hatırlatabilir mi? Savaşın bir an önce bitmesi için.”

En İyi Kısa Film: Sing

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Mahershala Ali

En İyi Sinematografi: La La Land

En İyi Orijinal Senaryo: Manchester by the Sea

En İyi Uyarlama Senaryo: Moonlight

Moonlight’ın uyarlandığı kitabın yazarı Tarell Alvin McCraney “Bu ödül bütün siyahi ve kahverengi kızlara ve çocuklara. Toplumsal cinsiyete uymayanlara!” şeklinde konuşma yaptı.

En İyi Erkek Oyuncu: Casey Affleck

En iyi yönetmen: La La Land filmi yönetmeni Daniel Chazelle

En İyi Kadın Oyuncu: La La Land Emma Stone

En İyi Orijinal Şarkı: La La Land

En İyi Film Müziği: La La Land

Yorum Yapmasam Olmaz :)