2023/09/19

Cevdet Kudret’in ailesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve TÜYAP iş birliğiyle düzenlenen ve bu yıl “şiir” dalında verilen 2018 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nün sahibi Yavuz Türk’ün “Sonra, Doğdum” adlı kitabı oldu.

cevdet-kudret-edebiyat-odulu
Şiir, Roman, Öykü, Tiyatro, Deneme-Eleştiri-İnceleme alanlarında Türk edebiyatına önemli eserler kazandırmış olan Cevdet Kudret’in anısını yaşatmak amacıyla, ailesi tarafından konulan Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri, dönüşümlü olarak her yıl bu türlerden birine verilmektedir. 2018 yılı için “şiir” olarak belirlenen Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü, Yavuz Türk‘ün Sonra, Doğdum adlı kitabına verildi. Orhan Koçak, Baki Asiltürk, Orhan Kahyaoğlu, Mehmet C. Doğan ve Yalçın Armağan’ın yer aldığı oluşan Seçici Kurul, Türk’ün doğum ile ölüm arasındaki gerilimli ilişkiden yola çıkarak “insanoluş” hallerini yetkin bir şiir diliyle işlediği, metinlerarasılık başta olmak üzere çağdaş şiir tekniklerini başarıyla kullandığı gerekçesiyle onu ödüle değer bulunduğunu açıkladı.

17 Kasım 2018 Cumartesi günü saat 17.00’da TÜYAP Kitap Fuarı, Karadeniz Salonu’nda yapılacak törende ödül, Yavuz Türk’e takdim edilecek. Tören sonrasında “Çağdaş Şiirin Yarım Asrı: 1968-2018” başlıklı bir panel düzenlenecek.

Yavuz Türkyavuz-turk

1982 yılında Ordu’da doğan şair Yavuz Türk, ilk kitabı Kumaş ile edebiyat çevrelerinin dikkatini çekmiştir. Poetik Kitap imzasıyla okurlarla buluşan şairin şu ana kadar yayımlanmış iki eseri bulunmaktadır.

“Sonra, Doğdum”dan alıntı:

buralarda ilk arz-ı hali ben yazdım. fakat kimse
dikkate almadı dilekçemi. üç gün ıslak elbiselerle
dolaştım. oruç tuttum. vecde geldim. tanrı, dedim,
meğer vicdanımmış benim. bazı geceler aç yattım,
ama hemen sabahına kılıç kuşandım. kıyam ettim.
böylece tanrı’yı hatırladım yeniden. zaten hiç
unutmadım.

Yorum Yapmasam Olmaz :)