21. ULUSLARARASI ASPENDOS OPERA VE BALE FESTİVALİ “AIDA” İLE BAŞLADI.

21. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen “Aida” operası ile başladı. 

21. uluslararası aspendos opera ve bale festivali program

30 Ağustos 214 tarihinde ilk operanın sahnelenmesiyle başlayan festivalin açılışına yerli ve yabancı konuklar yoğun ilgi gösterdi.  Giuseppe Verdi tarafından bestelenen “Aida”, Etiyopyalı Prenses Aida ile Mısırlı genç savaşçı Ramades’in arasındaki hüzünlü aşk hikayesini ele alıyor.  İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen eserde “Amneris” rolünde Fransız mezzo-soprano Elena Gabouri, “Aida” rolünde İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı soprano Evren Ekşioğlu, “Radames” rolündenotre dameın kamburu bale İspanyol tenor Enrique Ferrer, “Ramfis” rolünde kariyerini ABD’de sürdüren bas Burak Bilgili, “Mısır Firavunu” rolünde bas Hasan Alptekin, “Amonasro” rolünde bariton Tamer Peker, “Haberci” rolünde tenor Serkan Taylan ve “Rahibe” rolünde soprano Filiz Güneş sahne aldı.

Aytaç Manizade tarafından sahneye konulan eserde, solistlere İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik etti. Orkestra şefliğini Tulio Gagliardo’nun üstlendiği operada, dekor Çağda Çitkaya, kostüm Ayşegül Alev imzasını taşıdı. Koro şefliğini Hans Joachim Gallus’un yaptığı eserde, koreografide Uğur Seyrek, ışık tasarımında ise Müfit Özbek görev aldı.

Festival kapsamındaki bir sonraki gösterim Victor Hugo’nun aynı adlı eserinden baleye uyarlanan Notre Dame’ın Kamburu, 3 Eylül 2014 tarihinde 2000 yıllık Aspendos Antik Tiyatrosu’nda izleyicilerle buluşacak. İlk gösterimi geçen sanat sezonunda yapılan ve tüm temsilleri kapalı gişe sergilenen balenin orkestra şefliğini Vladimir Lungu yapacak.

notre dameın kamburu bale 2

Festival hakkında detaylı bilgi almak ve bilet satın almak isterseniz 21. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nin resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. http://www.aspendosfestival.gov.tr/index.html

Yorum Yapmasam Olmaz :)