2023/01/28

Akbank Caz Festivali bu yıl, 17-28 Ekim tarihleri arasında 28. kez düzenleniyor. Türkiye’nin en önemli kültür sanat etkinliklerinden biri olan Akbank Caz Festivali, 17 Ekim’de Akbank Sanat’ta düzenlenen Shinya Fukumori Trio konseri ile başladı. 28. Akbank Caz Festivali, 28 Ekim’e kadar sürecek.

Akbank’ın en uzun soluklu kültür sanat projelerinden Akbank Caz Festivali, yepyeni ritim ve renkleri içeren “Şehrin Caz Hali” konseptli zengin programıyla ile 28. kez şehri cazseverlerle buluşuyor. Organizasyonu ve içerik programlaması Pozitif iş birliğiyle 17-28 Ekim tarihleri arasındagerçekleştirilen 28. Akbank Caz Festivali’nde bu yıl Ustalara Saygı, Festivale Özel, Cazda İngiliz Çıkartması, Güçlü Nefesler, Caz ve Ötesi, Sihirli Eller ve Fransız Rüzgarı’ndan oluşan yedi ana tem yer alacak. 28. Akbank Caz Festivali’nde caz müziğinin önemli temsilcilerinden Jamie Cullum, Till Brönner Septet, The Bad Plus, Avishai Cohen Quartet, Tarkovsky Quartet gibi sürpriz isimler sahne alacak.  28. Akbank Caz Festivali’nde içlerinde Akbank Sanat, Zorlu Performans Sanatları Merkezi (Zorlu PSM), Caddebostan Kültür Merkezi (CKM) ve Moda Sahnesi’nin de bulunduğu 37 ayrı mekanda 37 konser, 3 söyleşi ile 16 atölye gerçekleştirilecek. Festival 100’den fazla müzisyeni ağırlayacak ve Kampüste Caz ile 9 farklı şehre taşınacak.

Liselilerin Cazla Buluşması

Lise çağındaki gençlere caz müziğini tanıtma ve sevdirme amacıyla bu yıl yedincisi düzenlenen “Liselerde Caz Atölyeleri” kapsamında dokuz liseden gençler, Ercüment Orkut, Volkan Topakoğlu ve Ediz Hafızoğlu ile bir araya gelerek caz müziğini ve enstrümanlarını daha yakından tanıma fırsatı bulacak. Caz Saat, Liselerde Caz, Kampüste Caz ve Atölyeler ile toplam 11 kategoride cazseverleri coşturacak.

Ustalara Saygı

1991 yılından 2013’e kadar festivalin direktörlüğünü yapan Mehmet Uluğ anısına bu yıl 5. kez düzenlenecek özel gecede Türkiye cazının önemli isimlerinden Aydın Esen Group ve Can Kozlu ağırlanacak. Bu geceye özel Aydın Esen ve Can Kozlu ilk 3 parçada birbirlerine eşlik edecekler.

Kampüste Caz

Akbank Caz Festivali’nin artık bir festival klasiği haline gelen “Kampüste Caz” konserleri bu yıl da devam ediyor. Festivalin en önemli etkinliklerinden biri olan Kampüste Caz; Edirne, Çanakkale, İzmir, Muğla, Eskişehir, Ankara, Kayseri, Mersin ve Adana’da genç neslin önemli isimlerinden Evrencan Gündüz ve Uzaylılar’ı üniversiteli gençlerle buluşturacak.

Akbank Caz Festivali’nin büyük ilgi gören Cazlı Brunch ve Akşamüstü Caz etkinliklerinin yanı sıra caz etrafında şekillenen atölyelerle festival programı yine oldukça zengin.
Yorum Yapmasam Olmaz :)