2023/09/21

SpirouFransız Kültür Merkezi’nin evsahipliğini çerçevesinde bu yıl 3.sü düzenlenecek olan  Istanbulles Çizgi Roman Festivali’nde ünlü Spirou karakterinin 75’inci yaşı kutlanıyor.

Bugün itibari ile başlayacak olan festival 31 Ağustos tarihine kadar devam edecek.

Ziyaretçiler; farklı çizerler tarafından yaratılan ve yıllar içerisinde efsaneye dönüşen Spirou karakterinin tarihine  tanıklık edecek. Sergide aynı zamanda yan karakterlerden Le Marsupilami çizimleri de yer alacak. Festival çerçevesinde Spirou dizisini gerçekleştirmiş bütün çizerlerin 60 adet çizimi Fransız Kültür Merkezi’nde sergilenecek.

Rob-Vel tarafından yaratılan ve 75 yıl boyunca farklı çizerler tarafından çizilen Spirou’nun başkahramanı, Moustic Oteli’nin karşılama görevlisidir. Spirou’ya daha sonra Spip adlı bir sincap ile Jijé tarafından yaratılan ve Spirou’nun maceralarında yanından ayrılmayan arkadaşı Fantasio katılır.

Spirou-ve-fantasioDöneminin en yetenekli çizeri kabul edilen dahi André Franquin, ana çizgi diziyle paralel maceralar yaşayan Marsupilami karakterini 1952 yılında yaratıyor. Karakterin çok çabuk benimsenmesi ile Franquin onu 1990 yılında o zamandan beri çizerliğini yapan Batem’in ellerine teslim etti. Çok sayıda çizgi film uyarlaması yapılan Marsupilami 2012 yılında Alain Chabat’nın yönetmenliğini yaptığı “Live” adlı film ile izleyicilerin karşısındaydı. Sadece Fransa’da 5,5 milyon izleyici ile film büyük başarı elde etti.

Spirou dizisi Türkiye’de Tudem Yayınları, Le Marsupilami ise 2013 yılından beri Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)