2023/09/21
31.-uluslararasi-kitap-fuari
İstanbul Kitap Fuarı 17 Kasım Cumartesi günü 31. kez kitapseverleri ağırlamaya hazırlanıyor.Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile 17-25 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Büyükçekmece’de düzenlenecek olan 31.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 600 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı, 200 etkinlik ve yüzlerce imza ile kapılarını kitapseverlere açacak.  İstanbul Kitap Fuarı’na yurt dışından 40 ülkeden yayınevlerinin, telif ajanslarının ve konuk yazarlarının katılması bekleniyor.
Bu yılki Onur yazarının Gülten Dayıoğlu olduğu ve ana temanın “Çocukluğum Yurdumdur-Çocuk ve Gençlik Edebiyatı” olarak belirlendiği kitap fuarına ilginin yoğun olması bekleniyor. Fuarda ünlü yazarların katılımının yanısıra çocuk edebiyatı üzerine panel ve söyleşilerde düzenlenecek.
Bu sene fuarın ilk dört günü- 17-20 Kasım 2012- Ülke etkinlikleri kapsamında  Onur Konuğu olarak yer alan Hollanda’dan yayınevlerinin katılımıyla, Hollanda edebiyatının önemli isimleri fuarın konuğu olacak. Bunlar arasında Kader Abdollah 17 Kasım Cumartesi, Henk Boom 18 Kasım Pazar günü Ahmet Ümit ile birlikte bir söyleşide bulunacak.  

 
Ayrıca Hollandalı illüstratör Marit Törnqvist dört gün süresince çocuklara yönelik illüstrasyon atölyeleri gerçekleştirecek. Çocuklara  yönelik düzenlenecek olan atölyelere katılım ücretsizdir.
İstanbul Kitap Fuarı’nın bu yılki temasına bağlı olarak özellikle çocuk ve gençlik edebiyatının önde gelen isimlerini fuarda yer alacak. Fuarın çocuk ve gençlik edebiyatı alanında konukları arasında Erika Bartos, çocukların sevdiği yazarlardan Korky Paul, gençlik ve gotik edebiyatın önemli ismi Jasper Kent, farklı kuşakların sevdiği kahraman Red Kit sergisinin küratörü Didier Pasomonik, Hollanda’lı yazar Joke Van Leewuen  bulunuyor. 

 
Üstelik Kitap fuarı bu yıl önemli sergilere de  ev sahipliği yapacak. TÜYAP tarafından düzenlenen Onur Yazarı Gülten Dayıoğlu’nun yaşamından kesitlerin olduğu “Bir Yaşamış, Bir Yazmış Gülten Dayıoğlu” sergisi ile ünlü yazarın hayatına tanıklık etme fırsatı yakalanacak.
Türkiye Yayıncılar Birliği ile gerçekleştirilen Türkiye’nin değerli illüstratörlerinin resimlediği “Kitap Resimleri” İllüstrasyon Sergisi. İllüstratörlerin renkli dünyasını TÜYAP’ta  okurlarla buluşturacak.
TÜYAP, birkaç ay önce Yapı Kredi Yayınları tarafından düzenlenen Red Kit Sergisi’ni de kitap severler ile buluşturacak.

Yorum Yapmasam Olmaz :)