2023/01/25
http://www.eskimeyenkitaplar.com/wp-content/uploads/2018/03/iksv-37-istanbul-film-festivali

Türkiye’nin en büyük uluslararası etkinliği olan ve her yıl İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) tarafından gerçekleştirilen İstanbul Film Festivali, bu yıl 37. kez sinemaseverlerle buluşuyor.

http://www.eskimeyenkitaplar.com/wp-content/uploads/2018/03/iksv-37-istanbul-film-festivali6-17 Nisan 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek olan festivalde Türkiye ve dünya sinemasından 198 uzun metrajlı ve 12 kısa film gösterilecek. Festival kapsamında film gösterimlerinin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetler, konserler, sergiler ve özel etkinlikler de yer alacak.

Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Metin Erksan‘ın çektiği ve Sezer Sezin anısına gösterilecek olan Şoför Nebahat ve senaryosu Osman Şahin ile Bilge Olgaç’a ait, Bilge Olgaç yönetmenliğinde 1987 yılında çekilen İpekçe festival kapsamında seyircilerle buluşacak olan unutulmaz Türk filmlerinin arasında yer alıyor.

Semih Kaplanoğlu‘nun 2017 Tokyo Büyük Ödüllü Buğday‘ı, Tolga Karaçelik‘in  2018 SUNDANCE Dünya Sineması –Dramatik Büyük Jüri Ödüllü Kelebekler‘i, Emre Yeksan‘ın 2017 Adana Jüri Özel Ödüllü Körfez‘i ve Onur Ünlü‘nün Put Şeylere adlı filmi festivalde gösterilecek yerli filmler arasında yerlerini alırken; 2017 ATİNA En İyi Film ve 2017 CANNES CICAE Ödülü de dahil olmak üzere pek çok ödülü toplayan Chloé Zhao imzalı The Rider, İranlı yönetmen Asghar Yousefinejad‘in 2017 FAJR En İyi Film, En İyi Senaryo ve NETPAC Ödülü’ne layık görülen Ev filmi,  Frederick Wiseman’ın prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nden bu yana çok konuşulan ve övgü toplayan belgeseli  Ex Libris: New York Halk Kütüphanesi ve 2017 LES ARCS En İyi Kurmaca Film Ödülü‘ne layık görülen Andrew Haigh imzalı Lean on Pete festivalin heyecanla beklenen yabancı filmleri arasında yer alıyor.

37. İstanbul Film Festivali’nde bu yıl dünya sinemasının en saygın yönetmenlerinden Ingmar Bergman doğumunun 100. yılı nedeniyle özel bir seçkiyle anılacak. Türkiye’den 10 yönetmenin Bergman’ın kendilerini en çok etkileyen filmlerini seçtiği bu seçki kapsamında yönetmenler, bu filmlerin festivaldeki gösterimlerini bizzat kendileri sunacak ve İsveçli büyük ustayı anacaklar.

Bu yılın Sinema Onur Ödülleri de Perihan Savaş, Osman Şahin, Aram Gülyüz ve Arif Keskiner‘e; Sinema Emek Ödülü ise Cevdet Pişkin‘e verilecek.

Biletler 24 Mart’ta satışa sunuluyor. Festivalde öğrencilere özel fırsat hafta içi 11.00, 13.30 ve 16.00 seanslarında sınırlı sayıda koltuk 1 TL üzerinden satışa sunuluyor.

Biletler, Beyoğlu’nda Atlas ve Kadıköy’de Rexx sinemaları (saat 10.30-19.00 arası), Biletix internet sitesi üzerinden alınabilir.

46. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

 

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)