2023/09/27
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nin bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği İstanbul Edebiyat Festivali, 24 Aralık Pazartesi günü başlıyor. Festivalin bu yılki teması’ Edebiyat ve Tasavvuf’ olarak belirlendi.
4.-istanbul-edebiyat-festivaliBu yılki teması ‘Edebiyat ve Tasavvuf’ olan İstanbul Edebiyat Festivali 24 Aralık Pazartesi günü başladı. Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nin bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği festival Sultanahmet Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleştiriliyor. Etkinlik, 24 Aralık Pazartesi günü başlayıp 29 Aralık Cumartesi gününe kadar sürecek. Altı gün sürecek olan festivalde söyleşiler, açık oturumlar, paneller, film gösterimleri ve konser gibi 14 farklı etkinlik yer alacak.
 
Festivalde Tasavvuf ve Dil, Tasavvuf ve Şiir, Tasavvuf ve Hikaye, Tasavvuf ve Roman gibi başlıkları işlenecek. Programda Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Sadık Yalsızuçanlar, Prof Dr Saadettin Ökten Ali Ural, Mehmed Doğan, Emin Işık, Ender Doğan, Ekrem Demirli, Rachid Gulam gibi 60’dan fazla edebiyatçı, akademisyen ve sanatçı da İstanbullu edebiyatseverlerle buluşacak. Ayrıca Anadolu ve İstanbul tekke ilahilerinin yanı sıra İslam dünyası sufi müziklerinin seslendirileceği konser programı sonrasında, ‘Edebiyat Mevsimi Özel’ ödülleri sahiplerine takdim edilecek.

TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, “Modern düşüncenin, özellikle dil ve edebiyat felsefesinin vardığı noktalarla, tasavvufun söylemleri arasındaki derin ve kaçınılmaz paralellik, Tasavvuf’u, Edebiyat Mevsimi’nin üst başlığına taşımamıza vesile oldu. Tasavvufun, geleneksel ilmi disiplinler içinde her zaman lehimleyici, kaynaştırıcı hatta esasları oluşturan bir yeri olmuştur. Tasavvuf yolunun öncü ruhları, yaşadıkları çağın kültürüne, sanatına, edebiyatına büyük katkıda bulunmuş ve etkileri yüzyıllar boyunca devam etmiştir. Bizler de Yazarlar Birliği olarak değerli katılımcılarımızın desteğiyle, kendi yerimizde, kendi zevkimize göre, kendi yaşanmışlıklarımızın penceresinden bakmaya çalışarak bir hafta boyunca edebiyat ve tasavvuf ilişkisini konuşacağız. Alanında uzman isimleri Edebiyat Mevsimi programında konuk edeceğiz. Edebiyat, sanat ve musikinin yer alacağı etkinliğimize tüm edebiyat severleri davet ediyoruz” diyerek festival ile ilgili açıklama yaptı.

Yorum Yapmasam Olmaz :)