2023/09/21

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, VitrA sponsorluğunda düzenlenen 4. İstanbul Tasarım Bienali, 22 Eylül’de kapılarını açıyor. Jan Boelen küratörlüğünde “Okullar Okulu” teması çerçevesinde altı mekâna yayılacak bienal, altı hafta boyunca sergiler ve etkinlikler aracılığıyla tasarımı ve eğitimi farklı açılardan ele alacak.

4. İstanbul Tasarım Bienali’nin kamusal programı, bienalin anlatılarından yola çıkarak izleyicileri altı haftaya yayılan devamlı bir öğrenme sürecine davet ediyor. Çocuklara özel programlar, çeşitli dersler, sunumlar ve atölyeler gibi farklı izleyicilere hitap eden formatlarla kamusal program, öğrenme ve tasarımın odağını genişletiyor.Kamusal program, bienale daha geniş bir bağlamda katkı sunması için tasarlandı. Bienal İstanbul’da kapılarını açmadan birkaç hafta önce başladı ve etkinlik sona erdikten bir hafta sonrasına kadar yeni bağlantılar ve ağlar kurmaya devam etmeyi umuyor.

Etkinlikler, çeşitli amaçlara hizmet edebilmek ve Okullar Okulu’nun kamusal programına sunulacak çok farklı katkılara uyum sağlayabilmek üzere düzenlenip şekil değiştirebilen, “derslikler” adı verilen sergi içi mekânlarda ve diğer mekânlarda gerçekleşiyor. “Derslikler” Akbank Sanat, Arter, Yapı Kredi Kültür Sanat ve Studio-X Istanbul’da tasarım bienalinin altı haftası boyunca faal olacak.

4. İstanbul Tasarım Bienali sergileri tüm dünyadan farklı disiplinlerde çalışan 100’ün üzerinde katılımcıyı bir araya getiriyor. Bienal ayrıca ücretsiz sohbetler, atölyeler, konferanslar ve film gösterimlerinden oluşan kamusal programıyla izleyicileri tasarım ve eğitim hakkında öğrenmeye, sorgulamaya ve yeni fikirleri keşfetmeye davet ediyor.

4. İstanbul Tasarım Bienali, 4 Kasım 2018’e kadar ziyarete açık olacak.

Program için: http://aschoolofschools. iksv.org/

Yorum Yapmasam Olmaz :)