4 YIL SONRA GELEN “GİZLİ BENLER”

4 yıl aradan sonra Türkiye’deki ilk sergisini 11 Nisan Perşembe günü Artisan Sanat Galerisi’nde açaçak olan Faruk Bil “Gizli Benler” adlı kişisel sergisinde iç konuşmalarından bir tema oluşturmuş.

faruk-bilFaruk Bil için bu sergi:

“Resmimin bir yönü de kuşkusuz bilinçaltımdan dışa vuranla, bilincimin kavgasıdır. Paletimi de, tekniğimi de böylesi bir ortamda kullandım… 
Tuvalin içindeki en güçlü renge doğru kulağınızı yaslayınca duyacağınız sessizlik, avaz avaz bir korku çığlığıdır. Kat kat kalelerin üstündeki karanlıklar aniden yırtılır. Yüksek duvarlı dar sokaklarda, kendi karanlığınızdan kaçarsınız. 
Sanki dün geceki gibi bir rüya olursunuz. Ardındaki her sabahı hep Mart’ın 1 i sanırsınız… güven zelzelelerinde gezersiniz. Neticede hepsini barındıran sizsinizdir. Kendinizin yabancısı değilsinizdir. Yüzleşince..Ohh! Ne ışıklı bir rahatlamadır. Bir an. 5 yıldır renklerin arasında konuştuklarıma bir bakıştır bu resimler. İster başaşağı, ister kuşbakışı.”

Paletinde Alman ekspresyonistlerinin canlılığını görmek hep mümkündü. Faruk Bil başladığı sanat yolculuğunda zamanı koşarak aşıyor ve üretiyor.

Spontanelik! Resimlerinin psikanalizle belki de en benzer yanı bu . Daha önce tasarlanmış, kurgulanmış birer lektür değiller. Bir başkasının deneyimi hiç değiller. Her biri birer seans gibi. Özgün, tek.

Hakkında:

faruk-bil-gizli-benler2005-2013 arasında 5 ayrı temada 8. kişisel sergisi oluyor.
Nar Şöleni, Padişah Horozlar, Sultani Soyutlar, Büyük Elmalar, Şeytanlar İblisler… biri ufak, biri büyük de enstalasyonu projesi tasarladı..
2007 ve 2009 Contemporary İstanbul;
2011 Floransa Biennali nde yer aldı.
2012 Floransa tasarım Haftası Ottomania projesi için yarışma ödülü: Enstalasyon
2010 Şeytanlar ve İblisler desen defterleri.
2010 -2012 Akrep Yelkovan’a paralel desenler.
2012-2013 Akrep ile Yelkovan Roman – Anı Roman ikili kitap – g Yayıncılık. (Nisan 2013 için Baskı aşaması)

2013 Gizli Benler
11 Nisan- 8 Mayıs tarihleri arasında Artisan Sanat Galerisi’nde.

Yorum Yapmasam Olmaz :)