2023/12/01

Bu yıl 5. si düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı “Kağıttan Dünyaların Keşfi” sloganıyla 11 Mayıs Cumartesi günü açılıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile Türkiye’nin en büyük 2’nci kitap fuarı olan Kocaeli Kitap Fuarı’na bu yıl bir çok ünlü yazarın yanı sıra, Türkan Şoray ve Kadir İnanır gibi ünlü sinema sanatçıları da katılacak. Ocak ayında kaybettiğimiz Mehmet Ali Birand için de özel bir köşe oluşturulacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Cumartesi günü kapılarını açacak olan 5’inci Kocaeli Kitap Fuarı ile ilgili bilgiler verdi. Kocaeli Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli’nin de hazır bulunduğu basın toplantısında Ersin Yazıcı, bu fuar sayesinde kentte kitap okuma grafiğinin yükseldiğini söyledi. Kocaeli’nin artık sanayi kenti olmanın yanında kitap fuarı ile de anılmasını amaçladıklarını belirtti.

AĞAÇLAR KİTAP AÇACAK

kocaeli-kitap-fuari

10 Mayıs Cuma günü sabahı Kocaeli yürüyüş yolundaki ağaçlara kitaplar asılacak. Poşetler içerisinde ipler ile sarkıtılan yaklaşık 2.000 bin kitap ve 10 e-book readeri vatandaşlar iplerinden kopararak alabilecek.

ENGELSİZ KİTAP 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde yapılan Engelsiz Kitap Projesi’ni ile  toplumsal dayanışmanın güzel bir örneğini sergileyerek işitme engelli çocuklarımızla ilgili duyarlılık oluşturmaktır. Kitap bağış kampanyası şeklinde organize edilen projeyle toplanacak kitaplarla, Van’ın Abdurrahman Gazi İşitme Engelliler İlkokulu’nda bir kütüphane oluşturulacak.

YEŞİL ÇAM 

Ersin Yazıcı açıklamasında, Kitap Fuarı’nın açılışına Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in yanı sıra konuk ülke Kırgızistan’ın Kültür Enformasyon ve Turizm Bakanı Sultan Rayev, Cengiz Aytmatov’un ölümsüz eserindan esinlenerek oluşturulan ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ adlı filmin oyuncuları Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın da katılacağını açıkladı.

19 Mayıs’a kadar sürecek olan fuarda, Türkiye’nin önde gelen yazar ve gazetecilerinden İskender Pala, Ayşe Kulin, Can Dündar, Fatih Portakal, Ferhan Şensoy, Uğur Dündar’ın da konferans vereceği belirtildi.

Fuarda Geçen Ocak ayında yitirdiğimiz gazeteci- televizyoncu Mehmet Ali Birand için de özel bir stand oluşturulacak. Burada Mehmet Ali Birand’ın kitapları, belgesellerinin yanı sıra, Kanal D Ana Haber’i sunarken koluna taktığı birbirinden renkli saatler de sergilenecek. Stantta gazeteci ve yazar Can Dündar da Mehmet Ali Birand’ın yaşam öyküsünü ele aldığı kitabını imzalayacak.

Yorum Yapmasam Olmaz :)