51. ULUSLARARASI ALTIN PORTAKAL ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Bu yıl 51. kez düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde  “En iyi film” ödülü,  5 dalda ödül kazanan “Kuzu” adlı filme verildi.

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapanış galası ve ödül töreni ile sona erdi. Sinema dünyasının ünlü isimleri, Antalya EXPO Center’daki ödültörenine kırmızı halıdan geçerek geldi. Bu yıl ki Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne Kutluğ Ataman’ın yönettiği “Kuzu” filmi damgasını vurdu.

“En İyi Film” ve “SİYAD En İyi Ulusal Uzun Metraj Film” ödüllerini alan “Kuzu”, oyuncuları Nesrin Cavadzade’ye “En İyi Kadın Oyuncu”, Nursel Köse’ye ise “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü kazandırdı. Filmin çocuk oyuncusu Sıla Lara Cantürk de Behlül Dal Jüri Özel Ödülü‘nü aldı.

51-altin-portakal-kuzu

 

Kuzu filmi ile “en iyi film” ödülünü alan Kutluğ Ataman, ödülünü İranlı yönetmen Abbas Kiarostami’den aldı. Ataman, bir sanatçının kendi ülkesinde değer görmesi kadar büyük bir hediye olmadığını belirterek, “Sizler bana bu hediyeyi verdiniz. Hepinize çok teşekkür ederim” dedi.

“En İyi Kadın Oyuncu” ödülü, “Kuzu” filminde canlandırdığı  “Medine” karakteriyle Nesrin Cavadzade’nin oldu. İki sene önce Altın Portakal’da ödül aldığını hatırlatan Cavadzade, “Anne kuzusu olduğum için, annem de hep yanımda. Anne kuzun olarak sana adamak istiyorum bu ödülü” dedi.

“En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülü, “Kuzu” filmindeki rolüyle Nursel Köse’ye verildi. Köse, çok heyecanlandığını dile getirerek, festival organizasyonunu yapan herkese teşekkür etti.

 “Annemin Şarkısı” filmine dört ödül

Erol Mintaş’ın yönetmenliğini yaptığı “Annemin Şarkısı” filmi de 4 dalda ödüllendirildi. “En İyi İlk Film”, “En İyi Müzik” dallarında ödül alan “Annemin Şarkısı”, Feyyaz Duman’a “En İyi Erkek Oyuncu”, Aziz Çapkurt’a ise “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü” getirdi.

 “Sivas” üç ödül aldı

Festivalde, bu yıl 71’incisi düzenlenen Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen Kaan Müjdeci’nin “Sivas” filmi, “Ulusal Uzun Metraj Jüri Özel Ödülü”ne layık görüldü. “Sivas”, Yorgos Mavropsaridis’e “En İyi Kurgu”, çocuk oyuncu Doğan İzci’ye ise “Behlül Dal Jüri Özel Ödülü”nü kazandırdı.

“İtirazım Var” filmi de “Sivas” gibi 51. Altın Portakal’dan üç ödülle döndü. “İtirazım Var”, Onur Ünlü’ye hem yönetmen hem senaryoda ödül getirdi. Filmdeki performansıyla Serkan Keskin de “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.

Festivalde Levent Soyarslan’ın yönettiği “Oflu Hoca’yı Aramak” iki dalda, Vedat Özdemir’in “Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku”, Ömer Uğur’un “Guruldayan Kalpler”, Osman Özcan’ın “Neden Tarkovski Olamıyorum” ile Ayhan Sonyürek’in “İyi Biri” adlı filmleri ise birer dalda ödüle layık görüldü.

“Balık”, “Çekmeköy Underground”, “Kumun Tadı” filmleri ise festivalden eli boş döndü.

Ödül alan filmler ve sanatçılar

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödül almaya hak kazanan film ve sanatçılar şöyle:

En İyi Film: Kuzu (Kutluğ Ataman)

En İyi İlk Film: Erol Mintaş (Annemin Şarkısı)

En İyi Yönetmen: Onur Ünlü (İtirazım Var)

Ulusal Uzun Metraj Jüri Özel Ödülü: Oflu Hoca’yı Aramak (Levent Soyarslan), Sivas (Kaan Müjdeci)

Ulusal Uzun Metraj FİLM-YÖN En İyi Yönetmen: Ömer Uğur (Guruldayan Kalpler)

En İyi Senaryo: Onur Ünlü (İtirazım Var)

En İyi Müzik: Başar Ünder (Annemin Şarkısı)

En İyi Kadın Oyuncu: Nesrin Cavadzade (Kuzu)

En İyi Erkek Oyuncu: Serkan Keskin (İtirazım Var) – Feyyaz Duman (Annemin Şarkısı)

En İyi Görüntü Yönetmeni: Vedat Özdemir (Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku)

En İyi Sanat Yönetmeni: Osman Özcan (Neden Tarkovski Olamıyorum)

En İyi Kurgu Ödülü: Yorgos Mavropsaridis (Sivas)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nursel Köse (Kuzu)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Aziz Çapkurt (Annemin Şarkısı)

Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Doğan İzci (Sivas) – Sıla Lara Cantürk, Mert Taşdan (Kuzu)

Dr. Avni Tolunay Özel Ödülü: Levent Soyarslan (Oflu Hoca’yı Aramak)

SİYAD ÖDÜLÜ:

En İyi Ulusal Uzun Metraj Film: Kuzu (Kutluğ Ataman)

En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film: Court-Mahkeme (Chaitanya Tamhane) Hindistan

İZLEYİCİ ÖDÜLÜ:

Uluslararası İzleyici Ödülü: White God-Beyaz Tanrı (Kornel Mundruczo) Macar

Ulusal İzleyici Ödülü: İyi Biri (Ayhan Sonyürek)

ULUSLARARASI UZUN METRAJ:

Uluslararası Uzun Metraj En İyi Film Ödülü: Test (Alexandr Kott) Rus

KISA FİLM:

En İyi Kısa Film Ödülü: Bir Fincan Türk Kahvesi (Nazlı Eda Noyan-Dağhan Celahir)

Özel Ödül : Jean Claude Van Damme

Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Abbas Kiarostami

Van Damme’a özel ödül

Geceye konuk olarak katılan dünyaca ünlü aksiyon yıldızı Jean Claude Van Damme’a Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından özel ödül verildi.

51-altin-portakal-van-damme

Van Damme, daha önce İstanbul’a geldiğini ve “Sınav” adlı bir film çektiğini anlattı. Van Damme, “Size teşekkür etmek isterim. Çünkü siz olmasaydınız ben olduğum kişi olmazdım” dedi.

Ünlü sanatçı Hülya Koçyiğit’e de Festival Direktörü Elif Dağdeviren tarafından 51. film festivalinin afişinin bulunduğu tablo hediye edildi.

Koçyiğit, yaptığı konuşmada, ödül aldığı “Susuz Yaz” adlı filmde rol almanın kendisi için “paha biçilmez” olduğunu söyledi. Bugün bazıları hayatta olmayan film ekibi adına bu anın gururunu yaşadığını dile getiren Koçyiğit, “Filmlerimiz dünyanın çeşitli ülkelerinde büyük başarılar kazanıyorlar. Ben yeni sinemamızla iftihar ediyorum. Onları heyecanla destekliyorum. Aynı saygıyı Yeşilçam için de bekliyorum” dedi.

Yorum Yapmasam Olmaz :)