2024/04/22

15-26 Mayıs tarihleri arasında sürecek Cannes Film Festivalinde, her zamanki gibi yine en çok Altın Palmiye (Palm d’Or) ödülünün sahibi merakla bekleniyor. Ödülü verecek jürinin başkanlığını Steven Spielberg yaparken, jürideki Ang Lee, Nicole Kidman ve Christoph Waltz gibi isimler de dikkat çekiyor.

İşte Altın Palmiye için yarışacak filmlerden öne çıkanlar;

Nebraska

nebraska

Yönetmen: Alexander Payne

Oyuncular: Bruce Dern, Will Forte, Stacy Keach

Konu: Yaşlı ve alkolik bir baba olan Woody Grant, piyangodan büyük ikramiyeyi kazandığını iddia eder. Bu ikramiyeyi almak için de aralarında çeşitli sorunlar olan oğluyla birlikte Montana’dan, Woody Grant’in gençliğini geçirdiği Nebraska’ya doğru bir yolculuk yaparlar.

Sideways, About Schmidt ve The Descendants filmlerinin Oscar ödüllü yönetmeni Alexander Payne, bu yol filmiyle yine büyük merak uyandırıyor.

Fragmanı izlemek için

Inside Llewyn Davis

inside-llewyn-davis

Yönetmen: Ethan Coen ve Joel Coen

Oyuncular: Oscar Isaac, Carey Mulligan, John Goodman, Justin Timberlake

Konu: 1960’ların müzik dünyasına bir yolculuk niteliğindeki filmin senaryosu, ünlü folk müzisyeni Dave van Ronk’un hayat hikayesinden ilham alınarak yazılmış. Gitarıyla birlikte 60’ların New York’unda müzisyen olmak için tüm engelleri aşmaya çalışan Llewyn Davis, bu yolda bir sürü ünlü isimle de karşılaşıyor.

Coen’lerin filmleri her zaman ilgi odağı olmuştur ve bu film de bu geleneğin bozulmamasına yardımcı oluyor. Büyük bir müzik ziyafetiyle, New York’un o ünlü 60’lı yıllarına yapılacak yolculuğu sanırım hiçbirimiz kaçırmak istemeyiz.

Fragmanı izlemek için

Le Passé

le-passe

Yönetmen: Asghar Farhadi

Oyuncular: Bérénice Bejo, Tahar Rahim, Ali Mosaffa

Konu: İranlı bir adamın, Fransız eşinden ayrılmasını ve iki çocuğunu da bırakarak İran’a dönmek istemesini anlatan film, sanırım Cannes Film Festivali’nde benim en merak ettiğim film.

Jodaeiye Nader az Simin (Bir Ayrılık) filmiyle “Yabancı Dilde En İyi Film Oscar”ını alan İranlı yönetmen Asghar Farhadi, bir anda tüm dünyada merak ve heyecanla takip edilen bir yönetmen haline geldi. Bu filmde de The Artist’in başrol oyuncusu Bérénice Bejo ve Un Propheté filminden tanıdığımız Tahir Rahim gibi daha önceden dünyaca tanınmış isimleri başrollere koyarak isminden daha da fazla söz ettirmeye devam ediyor.

Jodaeiye Nader az Simin (Bir Ayrılık) filmini daha önce blogumda tanıtmıştım. İzlemeyenler ve merak edenler yazıya burdan erişebilirler; http://relativelyunpopular.blogspot.com/2012/10/jodaeiye-nader-az-simin-bir-ayrlk.html

Fragmanı izlemek için

Only God Forgives

only-god-forgives

Yönetmen: Nicolas Winding Refn

Oyuncular: Ryan Gosling, Kristin Scott Thomas, Yayaying Rhatha

Konu: Drive (Sürücü) ile daha önce birlikte çalışmış ve kendilerinden bolca söz ettirmiş olan Nicolas Winding Refn ve Ryan Gosling, Only God Forgives’le tekrar bir araya geliyorlar. Bu film de, tıpkı Drive gibi şiddet ve aksiyon dolu bir intikam hikayesini anlatıyor.

Bangkok’un yeraltı dünyasında başarılı bir uyuşturucu kaçakçısı olan Julian’ın hayatı, annesinin yakın zamanda öldürülen kardeşinin katilini bulmasını ve öldürmesini istemesiyle daha da karışır.

Fragmanı izlemek için

Behind The Candelabra

behind-the-candelabra

Yönetmen: Steven Soderbergh

Oyuncular: Matt Damon, Michael Douglas, Rob Lowe

Konu: Otobiyografik romandan uyarlanan film, Amerikalı piyanist ve şarkıcı Liberace’nin kendisinden çok daha küçük olan Scott Thorson’la sürdürdüğü 6 yıllık ilişkiyi başlangıcından, ayrılıklarına kadar anlatıyor.

Sinemayı ne kadar bırakmak istese de kopamayan yönetmen Steven Soderbergh’ün Side Effects (Acı Reçete) filmi  de şu an ülkemiz sinemalarında gösterimde.

Fragmanı izlemek için

Özcan Uzun

www.relativelyunpopular.blogspot.com

Yorum Yapmasam Olmaz :)