2023/01/26

66. Cannes Film Festivali gibi, Altın Palmiye heyecanı da artarak sürüyor. Öne çıkan filmleri tanıttığımız ilk yazıdan sonra, bu yazıyla seriyi tamamlıyoruz.

Jimmy P.

Jimmy-P.

Yönetmen: Arnaud Desplechin

Oyuncular: Benicio Del Toro, Mathieu Amalric, Gina McKee

Konu: İkinci Dünya Savaşı’nın Fransa kanadında savaşan Kızılderili Jimmy Picard’ın, etno-psikanalist George Devereux ile tanışmasını ve tedavi sürecini anlatan Jimmy P., bir yandan da alttan alta etnik ayrımcılıktan bahsediyor. Savaştan çok şiddetli baş ağrıları, geçici körlük ve duyma kaybı dahil birçok hastalıkla geri dönen Jimmy’de bu hastalıklara sebep olacak fiziksel kanıtlar bulamayan doktorlar, kendisine şizofreni teşhisi koyar. Bunun üzerine tedavi sürecinde George Devereux ile tanışır ve aralarında bir dostluk başlar.

La Vénus à la Fourrure

la-venus-a-la-fourrure

Yönetmen: Roman Polanski

Oyuncular: Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric

Konu: Bir kadının, bir yönetmeni, yeni projesindeki role ne kadar uygun olduğunu kanıtlama çabasını anlatan film, David Ives’in aynı isimli tiyatro oyunundan beyazperdeye uyarlanmıştır. Yönetmenle oyuncunun arasındaki ilişki, gittikçe uyarlanmaya çalışılan romandaki öyküye benzer.

Roman Polanski daha önce de Carnage (Acımasız Tanrı) filmini, yine bir tiyatro oyunundan başarıyla beyazperdeye uyarlamıştı.

Carnage (Acımasız Tanrı) filmini tanıttığım blog yazısını da burdan okuyabilirsiniz; http://relativelyunpopular.blogspot.com/2012/10/carnage-acmasz-tanr.html

Jeune et Jolie

jeune-jolie2

Yönetmen: François Ozon

Oyuncular: Marine Vacth, Géraldine Pailhas, Frédéric Pierrot

Konu: 17 yaşındaki Isabel’in tutku ve cinselliği keşfederek hayatını şekillendirmesini dört mevsim ve dört şarkı eşliğinde anlatan Jeune et Jolie, senaryolarını kendi yazan yönetmen François Ozon’un son filmi.

Daha önce Eskimeyen Kitaplar’da Ozon’un bir önceki filmi Dans La Maison’u tanıtmış ve ne kadar etkileyici bulduğumu belirtmiştim. Bu filmi daha şahsen izleyememiş olsam da, okuduğum eleştirilerden en az Dans La Maison kadar iyi olacağını düşünüyorum.

Only Lovers Left Alive

Only-Lovers-Left-Alive

Yönetmen: Jim Jarmusch

Oyuncular: Tom Hiddleston, Tilda Swinton, Mia Wasikowska

Konu: Amerikan bağımsız sinemasının en önemli isimlerinden Jim Jarmusch, bu sefer de bir vampir dramasını ele almış. Adam ve Eve adındaki iki vampirin ölümsüz olmaları sebebiyle yüzyıllarca süregelen aşkını anlatan Only Lovers Left Alive, oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.

 

The Immigrant

The-Immigrant

Yönetmen: James Gray

Oyuncular: Jeremy Renner, Marion Cotillard, Joaquin Phoenix

Konu: İki kardeşin ülkeleri olan Polonya’yı terk ederek, Manhattan’a göçlerini ve bu göçleri sonrasında yaşadıklarının anlatıldığı The Immigrant, James Gray’in beşinci filmi. Manhattan’ın acımasız sokaklarında Sonya, kadın ticareti yapan Bruno’nun eline düşer. Kız kardeşine bakabilmek için her şeyi göze alan Sonya fahişelik yapmaya başlar. Fakat Orlando’nun ortaya çıkmasıyla olaylar farklı bir seyir alacaktır.

Özcan Uzun

relativelyunpopular.blogspot.com

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)