2023/12/06

Türk Dil Bayramı’nın bu yıl 736.sının teması, “Roman dili Türkçe, şiir dili Türkçe, eleştiri dili Türkçe” olarak belirlendi.

Ataturk-Kara-tahta-onunde-harf-tanitiyor

Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, Belediye Encümen Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, Türk dilinin bugüne kadar bozulmadan, yozlaşmadan gelmesinde, 736 yıl önce Karamanoğlu Mehmet Bey’in Karaman’da yayımladığı Türk Dil Fermanı’nın rolünün büyük olduğunu söyledi.

Karaman halkının, Karamanoğlu Mehmet Bey’in torunları olarak dillerine sahip çıktıklarını ve bugünü bayram olarak kutladıklarını belirten Uğurlu, “Dil bir toplumun her şeyidir. Birlik ve beraberliğinin harcıdır” dedi.

Karamanoğlu Mehmet Bey’in, 736 yıl önce Karaman’da “Bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya” sözünü hatırlatan Belediye Başkanı Uğurlu, Karaman halkının bu misyona sahip çıktığını vurguladı.

İzmir’den Karaman’a Türkçe Treni

Türk Dili Bayramı’nı Karaman’a kalıcı eserlerin bırakıldığı bir etkinliğe dönüştürmeye çalıştıklarını ifade eden Uğurlu, şunları kaydetti:

“Kutlamalarda her yıl bir tema belirliyoruz. Etkinliklerde bu tema üzerinde çalışmalar, tartışmalar yapılıyor. Bu seneki temamız ‘Roman dili Türkçe, şiir dili Türkçe, eleştiri dili Türkçe’ olarak belirlendi. Geleneksel olarak etkinliklerin başladığı gün yola çıkan Türkçe Treni, 10 Mayıs’ta İzmir’den Karaman’a hareket edecek. Trende, yazarlar, çizerler, sanatçılar, üniversite öğrencileri olacak. Tren Afyon ve Konya’da mola verecek. Buralarda programlar yapılacak. 11 Mayıs akşamı ise trenimiz Karaman’da karşılanacak. Konferanslar yapılacak, sergi açılışları olacak. Yunus Emre Hoşgörü Sofrası’nda 10 bin kişilik yemek ikramı yapacağız. Kutlamalar 13 Mayıs akşamına kadar devam edecek. Kutlama programında, belediyemizin Türk Sanat Müziği Korosu ile Kültür Bakanlığı sanatçılarının konserleri de yer alacak.”

Yorum Yapmasam Olmaz :)