75. VENEDİK ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ’NİN PROGRAMI BELLİ OLDU

En prestijli üç film festivali arasında sayılan ve ilk defa 1932 yılında gerçekleştirilen Venedik Uluslararası Film Festivali bu yıl 75. kez 29 Ağustos – 8 Eylül 2018 tarihleri arasında İtalya’nın Venedik şehrinde düzenlenecek.



29 Ağustos – 8 Eylül 2018 tarihleri arasında İtalya’nın Venedik şehrinde düzenlenecek Venedik Uluslararası Film Festivali’nin programı belli oldu.  Bu yıl 75. kez düzenlenecek festival, 2 Oscar adaylığı bulunan ve The Notebook, La La Land vb. gibi filmlerden tanıdığımız oyuncu Ryan Gosling’in Ay’a ilk defa ayak basan astronot Neil Armstrong‘u canlandırdığı First Man (Ay’da İlk İnsan) filmiyle açılacak. Önde gelen yönetmenlerin filmlerine ev sahipliği yapacak olan festivalde Türkiye’den üç yapım da yer alacak: ödüllü yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un üçüncü uzun metraj sinema filmi AnonsEmre Yeksan‘ın yazıp yönettiği Yuva ve Deniz Tortum‘un yazıp yönettiği Selyatağı.

Festivalde yer alacak filmlerin tam listesi şöyle:

Yarışma

  • Ay’da İlk İnsan (Damien Chazelle)
  • The Mountain (Rick Alverson)
  • Doubles Vies (Olivier Assayas)
  • The Sisters Brothers (Jacques Audiard)
  • The Ballad Of Buster Scruggs (Ethan, Joel Coen)
  • Roma (Alfonso Cuaron)
  • Vox Lux (Brady Corbet)
  • Suspiria (Luca Guadagnino)
  • The Nightingale (Jennifer Kent)
  • The Favourite (Yorgos Lanthimos)
  • Peterloo (Mike Leigh)
  • Capri-Revolution (Mario Martone)
  • What You Gonna Do When The World’s On Fire? (Roberto Minervini)
  • Napszallta/Sunset (Laszlo Nemes)
  • Nuestro Tiempo (Carlos Reygadas)
  • At Eternity’s Gate (Julian Schnabel)
  • Acusada (Gonzalo Tobal)
  • Zan/Killing (Shinya Tsukamoto)
  • 22 July (Paul Greengrass)
  • Werk Ohne Autor (Florian Henckel von Donnersmarck)
  • Frères Ennemis (David Oelhoffen)

Yarışma Dışı Özel Gösterim

  • The Other Side Of The Wind (Orson Welles) 
  • They’ll Love Me When I’m Dead (Morgan Neville)

Yarışma Dışı (Kurmaca)

  • A Star Is Born (Bradley Cooper)
  • Una Storia Senza Nome (Roberto Anno)
  • Les Estivants (Valeria Bruni Tedeschi)
  • Mi Obra Maestra (Gaston Duprat)
  • A Tramway In Jerusalem (Amos Gitai)
  • Un Peuple Et Son Roi (Pierre Schoeller)
  • La Quietud (Pablo Trapero)

Yarışma Dışı (Belgesel)

  • Carmine Street Guitars (Ron Mann)
  • Process (Sergei Loznitsa)
  • El Pepe, Una Vida Suprema (Emir Kusturica)
  • Aquarela (Victor Kossakovsky)
  • A Letter To A Friend In Gaza (Amos Gitai)
  • Isis, Tomorrow. The Lost Souls Of Mosul. (Frencesca Mannocchi, Alessio Romenzi)
  • American Dharma (Errol Morris)
  • Introduzione All’oscuro (Gaston Solnicki)
  • 1938 Diversi (Giorgio Treves)
  • Ni De Lian/Your Face (Tsai Ming-Liang)
  • Monrovia, Indiana (Frederick Wiseman)

Orizzonti (Ufuklar) 

  • Sulla Mia Pelle (Alessio Cremonini) 
  • Kraben Rahu/Manta Ray (Phuttiphong Aroonpheng)
  • Soni (Ivan Ayr)
  • Ozen/The River (Emir Baigazin)
  • La Noche De 12 Anos (Alvaro Brechner)
  • Deslembro (Flavia Castro)
  • Anons/ The Announcement (Mahmut Fazil Coskun)
  • Un Giorno All’Improvviso (Ciro D’Emilio)
  • Charlie Says (Mary Harron)
  • Amanda (Mikhael Hers)
  • Yom Adaatou Zouli/The Day I Lost My Shadow (Soudade Kaadan)
  • L’Enkas (Sarah Marx)
  • Tchelovek Kotorij Udivil Vseh/The Man Who Surprised Everyone – Natasha Maerkulova, Aleksey Chupov
  • Kucumbu Tubuh Indahku/Memories Of My Body (Garin Nugroho)
  • Hamchenan Ke Mimordan/As I Lay Dying (Mostafa Sayyari)
  • La Profezia Dell’Armadillo (Emanuele Scaringi)
  • Erom/Stripped (Yaron Shani)
  • Jinpa (Pema Tseden)
  • Tel Aviv On Fire (Sameh Zoabi)

Sconfini

  • Blood Kin (Ramin Bahrani)
  • Il Banchiere Anarchico (Giulio Base)
  • The Tree Of Life Extended Cut (Terrence Malick)
  • L’Heure De La Sortie (Sebastien Marnier)
  • Magic Lantern (Amir Naderi)
  • Camorra (Francesco Patierno)
  • Arrivederci Saigon (Wilma Labate)
  • Il Ragazzo Più Felice Del Mondo (Gipi)




Yorum Yapmasam Olmaz :)