ABD’Lİ YAZAR JAMES JONES’İN ROMANI 61 YIL SONRA SANSÜRSÜZ TEKRAR YAYINLANIYOR!..

james-jones
Amerikalı yazar James Jones’nin 1951 yılında yayımladığı ve beyaz perdeye aktarılan savaş romanı “From Here to Eternity (İnsanlar Yaşadıkça)”  61 yıl sonra sansürsüz olarak tekrar yayınlanıyor.
 
Piyasaya sürüldüğü 1951’de “Best Seller” olarak “National Book Award’ı (Ulusal Kitap Ödülü)” kazanan “İnsanlar Yaşadıkça” 1953’te başrollerini Burt Lancaster, Deborah Kerr, Frank Sinatra, Montgomery Clift ve Ernest Borgnine’ ın paylaştığı ve Fred Zinnemann’ın yönettiği film en iyi film ve en iyi yönetmen de dahil olmak üzere tam 8 Oscar ödülü kazandı. 
 
James Jones bu romanını, 2. Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde Hawaii’de görev yaptığı Amerikan 27. Piyade Tümeni’ndeki anılarına dayandırmıştır. Jones, askerliğini bu Tümenin “Boks Bölüğü” olarak da adlandırılan bir bölüğünde yapmıştı. Romanda 1941 yılında Hawaii’deki bir Amerikan askerî birliğinde görev yapan askerlerin sorunları anlatılmaktadır. Fakat eserde yer alan homoseksüellik, aşırı küfürler ve cinsel kurgular Ulusal Edebiyat Denetleme Kurulu’nca sansürlenmişti.
“E – Books Open Road Yayınevi” beyazperdede bir ikon haline gelen Burt Lancaster ile Deborah Kerr’in kumsalda ki sevişme sahnesi dışında sansürlenen diğer diyaloglarının tümünü yayınlayarak ve “İnsanlar Yaşadıkça”yı tekrar okurlara sunarak yazarı James Jones’un 55 yaşında ölmeden önceki son isteğini gerçekleştirecek. Jones ölmeden önce, “Kitabıma sansür umarım bir gün kaldırılır” demişti.
 
Roman, Amerika Edebiyat Bilimleri Akademisi tarafından sansürlü haliyle kültürel, tarihi ve estetik açıdan koruma altında bulunuyordu.  Ayrıca roman 1979 ve 1980 yıllarında TV dizisine de uyarlanmıştır.

Yorum Yapmasam Olmaz :)