2023/01/25

21 Kasım cuma günü gösterime giren ‘Açlık Oyunları: Alaycı Kuş 2014 yılının ilk üç günde en iyi hasılatı elde eden filmi oldu.

aclik-oyunlari-alayci-kus-bolum-1Sinema salonlarının izleyici sayısı oranlarını yıl, hafta ve gün olarak toplayan Box Office rakamlarına göre ‘Açlık Oyunları: Alaycı Kuş’ 2014 yılı için iyi, ancak kendi seri performansı için kötü bir başlangıç yaptı.

İlk 3 günde 100 milyon dolar hasılatı aşabilen film sayısı toplamda 14 ve bunlardan üçü ‘Açlık Oyunları’ serisinin üç filmi.

Geçen hafta cuma günü tüm dünyada aynı anda gösterime giren ‘Açlık Oyunları: Alaycı Kuş / Hunger Games: Mockingjay Part 1’, ilk üç gününde 123 milyon dolarlık bir gelir elde ederek, Transformers’dan sonra yılın en çok izlenen filmi oldu.

Jennifer Lawrence ve Liam Hemsworth’un başrollerini paylaştığı, dünyanın sürekli bir kıtlık ve yoksulluk içinde olduğu, kendi bölgesini koruma altına alabilmek için gönüllü ya da seçilen gençlerin bir ölüm avına çıktığı filmin yönetmenliğini Francis Lawrence üstleniyor. “Alaycı Kuş” bölümünü 140 milyon dolara mal eden yapımcı firma, serinin önceki filmlerinde ilk üç günde 150 milyon doları geçmişti.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 85 ülkede gösterilen ‘Açlık Oyunları: Alaycı Kuş‘un izleyicilerinin yüzde 60’ı 25 yaş altındaki kadınlar.

Filmin konusu

Katniss Everdeen, evi 12. Bölge’nin tamamen yıkıma uğradığını öğrendiğinde neler olup bittiğini görebilmek için oraya geri döner. Karşılaştığı manzara ise tam anlamıyla dehşet vericidir. Kazananların kaldıkları evler dışında her şey harabeye dönmüş, insanlar artık yeraltında yaşamaya başlamış ve hükümetin ölümcül politikasının karşısında hayatta kalmak için mücadele etmeye başlamışlardır. Nükleer silahların dahi söz konusu olduğu bu atmosferde, Katniss gerçekten de protesto hareketinin yüzü olmaya başlar ve bu sorumluluğu bir türlü kabullenemez. Yükselen bu isyan dalgasının içerisinde yer alamamasının nedenlerinden en önemlisi de Peeta’nın hayatının tehlikede olmasıdır.

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)