“AÇLIK OYUNLARI: ATEŞİ YAKALAMAK” FİLMİ YAKINDA

Suzanna Collins’in Açlık Oyunları serisi kitaplarının ikinci olan “Ateşi Yakalamak”, 22 Ksım 2013’te sinemaseverler ile buluşacak.

Orjinal adı “The Hunger Games: Catching The Fire” olan filmin merakla beklenen ilk fragmanı yayınlandı.

Açlık Oyunları Serisi ile ilgili notlar:

Suzanne Collins tarafından yazılan, 2008’de yayımlanan bir fantastik kurgu romanıdır. Roman, uzak ve belli olmayan bir gelecekte Kuzey Amerika’da kıyamet sonrasında kurulmuş Panem’de yaşayan 16 yaşındaki Katniss Everdeen‘nın ağzından anlatılmaktadır.

Halk, gelişmiş bir şehir olan Capitol tarafından yönetilmektedir. “Açlık Oyunları” her yıl ülkenin on iki mıntıkasından seçilen 12-18 yaş arası bir kız ve erkeğin tek kişi kalana kadar savaştığı bir televizyon programıdır.

aclik-oyunlari-serisi

Katniss Everdeen annesi ve kendinden daha küçük kız kardeşi ile yaşamaktadır. Katniss oyunlara kura ile seçilen kız kardeşinin yerine geçerek ölüm cezasını üzerine alır. Ve kitap arenadaki 24 çocuğun türlü oyunlarla birbirlerini öldürerek hayatta kalma mücadelesini konu alır.

Collins kitabı yazarken Yunan mitolojisinden ve günümüz Reality show’lardan ilham aldı. Kitap içlerinde California Young Reader Medal’ın da bulunduğu pek çok ödül kazandı, 2008’de Publishers Weekly tarafından yılın en iyi kitaplarından biri olarak seçildi.

“Açlık Oyunları” üçlemesinin ilk romanıdır. Diğer iki kitap ise sırasıyla “Ateşi Yakalamak” ve “Alaycı Kuş”tur.

Serinin ilki olan “Açlık Oyunları” 2012’de sinemaya uyarlandı. Gary Ross tarafından yönetilen filmde Collins yardımcı yazar ve yapımcı olarak yer aldı. Başrol oyuncularının Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth ve Woody Harrelson’ın olduğu  filmin senaristi de Miley Cyrus’un babası Billy Ray Cyrus’tur.

“Ateşi Yakalamak”

aclik-oyunlari-atesi-yakalamakHer şeye rağmen Katniss aynı mıntıkadan arkadaşı olan Peeta ile   “Açlık Oyunları”nda hayatta kalmayı başarmıştır. Fakat Açlık Oyunları tarihinde ilk defa iki kişinin(aşık oldukları gerekçesi ile)  hayatta kalması  Capitol’e bir isyan olarak algılanmıştır.

Şok içerisinde olan Katniss, büyük bir kargaşayı ateşlemiş ve bu kargaşayı durduramayacağından endişelenmektedir. Katniss ve Peeta’nın Capitol’ün zalim zafer turu için mıntıkaları dolaşma zamanı yaklaşırken bahisler oldukça yükselmiştir. Eğer birbirlerine olan aşklarını kanıtlayamazlarsa, sonuç korkunç olacaktır.

İki film olan “Ateşi Yakalamak” tüm bu süreçleri heyecanlı sahneler ile ele almaktadır.

Yorum Yapmasam Olmaz :)