2023/12/03

Bab-ı Esrar, Sis ve Gece, İstanbul Hatırası, Beyoğlu’nun En Güzel Abisi  gibi romanlarıyla tanınan, polisiye roman türünün en önemli temsilcilerinden Ahmet Ümit, Pera Palas‘ta Agatha Christie’ye komşu oldu.

Daha önce Mustafa Kemal Atatürk’ün müze odası başta olmak üzere, odalara Cumhurbaşkanları İsmet İnönü ve Celal Bayar ile Ernest Hemingway, Pierre Loti, Greta Garbo gibi ünlü yazarların isimlerinin verildiği otelde Ümit’in isminin verildiği 410 numaralı oda, cinayet romanları yazarı Agatha Christie’nin adının verildiği 411 numaralı odanın yanında yer alıyor.

Pera Palas’ta düzenlenen basın toplantısında konuşan otelin genel müdürü Pınar Kartal Timer, otelin İstanbul’un simge binaları arasında yer aldığını belirterek, ilk kez yaşayan bir yazarın isminin, otel odasına verildiğini dile getirdi.

Agathanin-Anahtari-Ahmet-Umit

“Ahmet Ümit Bey de Agatha Christie Hanım’a komşu geliyor. 411 no’lu oda Agatha Christie odasıdır. Kendisinin odası da 410 numaralı. Proje sıcacık bir sohbet esnasında, Pera Palas’ta bir röportajı esnasında Ahmet Ümit beyle tanışmamızla başladı. Neden bir oda da yazar Ahmet Ümit adına olmasın diyerek yola çıktık ve Ümit de bu fikri sıcak karşıladı.”

Geçtiğimiz yıl Agatha Christie’nin Pera Palas günlerini anlatan Agatha’nın Anahtarı adlı bir roman da yazan Ahmet Ümit, Timer’in bu konudaki önerisini memnuniyetle karşıladığını anlatarak, şöyle konuştu:

“Pera Palas’ın benim için başka bir anlamı var. 18 yıl önce ilk polisiye romanım ‘Sis ve Gece”nin tanıtımı tam da burada, bu salonda oldu. O açıdan Pınar Hanım bu öneriyi getirince gurur duydum. Şu an İttihat ve Terakki üzerine çalışıyorum. Başkarakterlerimizden bir tanesi Şehsuvar Sami’nin otelde kaldığı odanın numarası belli değildi ama şimdi belli. 410 numaralı odada kalacak. Benim için çok gurur verici bir şey. İstanbul’un anıtlarından birisi olan bu otelde, bu binada en azından bir odasında adımın geçiyor olması son derece sevindirici bir şey.”

Toplantının ardından Ahmet Ümit basın mensuplarına odayı tanıttı. Yeni romanının bir kısmını da burada yazdığını belirttiği odada yazarın el yazmaları, romanlarını yazdığı bilgisayarı, kitapları ve farklı kişisel eşyaları yer alıyor. Otelin Genel Müdürü Pınar Kartal Timer, Ahmet Ümit-severlerin odada kış sezonunda 325€, yaz sezonunda 500€ karşılığında bu odada konaklayabileceklerini belirtti.

Sevgi Ekicigil

sevgiekicigil.comBooking.com

(function(d, sc, u) {
var s = d.createElement(sc), p = d.getElementsByTagName(sc)[0];
s.type = ‘text/javascript’;
s.async = true;
s.src = u + ‘?v=’ + (+new Date());
p.parentNode.insertBefore(s,p);
})(document, ‘script’, ‘//aff.bstatic.com/static/affiliate_base/js/flexiproduct.js’);

Yorum Yapmasam Olmaz :)