2023/09/26

I. Dünya Savaşı, İstanbul’un işgali, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet’in ilanı ve II. Dünya Savaşı gibi birçok önemli tarihi olayın tanığı olan Pera Palace Hotel Jumeirah , “Perşembe Buluşmaları” kapsamında 22 Ocak 2015 tarihinde Türkiye’nin en iyi polisiye yazarı Ahmet Ümit’i konuk edecek.

pera-palace-410_nolu_ahmet_umit_odasi

Polisiye romanları ile okurseverlerin gönlünde taht kuran, İstanbul’un tarihi ve bilinmeyen güzelliklerine de romanlarında yer veren Ahmet Ümit, konuk olacağı bu söyleşide  edebiyatseverler ile kitaplar ve kentler üzerine bir sohbet gerçekleştirecek.

Agathanin-Anahtari-Ahmet-UmitPek çok kez Mustafa Kemal Atatürk’ü de konuk ettiği 101 numaralı odayı müze haline getiren, ünlü polisiye yazar Agatha Christie’yi de bir zamanlar ağırlayan ve Agatha adında bir Restaurantı ve Ernest Hemingway adında da bir suit odası bulunan Pera Palace, İstanbul ve özellikle Beyoğlu yazarı olarak özdeşleşen Ahmet Ümit’i edebiyatseverler ile, Orient Bar’da bir araya getirecek.

Agatha’nın Anahtarı adlı romanında da İstanbul aşığı ünlü polisiye yazarı Agatha Christie’nin Pera Palace Hotel‘de geçirdiği günleri ve kusursuz bir cinayeti ele alan Ahmet Ümit, İstanbul Hatırası, Beyoğlu’nun En Güzel Abisi, Sultanı Öldürmek, When Pera Trees Whisper, Aşk Köpekliktir, Beyoğlu Rapsodisi ve Kukla gibi pek çok eserinde de kentlere ait efsanelere yer verdi.

Geçen sene Pera Palace Hotel tarafından 410 numaralı odaya ismi verilerek, 411 numaralı Agatha Christie’ye komşu da olan Ahmet Ümit, 15:00-17:00 saatleri arasında, konuklarla edebiyat dolu bir sohbete imza atacak.

Pera Palace Hotel’den bazı fotoğraflar;

pera-palas-hotel

Mustafa Kemal Atatürk’ün 101 Numaralı Odası:

pera-palace-101-nolu-muze-mustafa-kemal-ataturkpera-palace-hotel-mustafa-kemal-ataturk-muzesi_odasi-101pera-palace-hotel-mustafa-kemal-ataturk-muzesi-odasi-101pera-palace-hote-mustafa-kemal-ataturk-muzesi-odasi-101

Agatha Christie’nin 411 Numaralı Odası:

agatha-christie-pera-palas-hotel_411-nolu_anahtaragatha-christie-pera-palace-hotel-411-nolu-odapera-palace-hotel-agatha-christie-odasi_411TURKEY-TOURISM-HISTORY-HOTELpera-palace-hotel-agatha-christie-odasi-411

 

Ahmet Ümit’in 410 Numaralı Odası

pera-palace-ahmet-umit-odasi pera-palace-ahmet-umit-odasi-2 pera-palace-ahmet-umit-odasi-410-nolu


Booking.com

Yorum Yapmasam Olmaz :)