AMAZONA RAKİP GELİYOR

 “Elli Ton” üçlemesinin yayıncısı Random House ve Penguin’in birleşmesiyle oluşacak yayıncılık devine Avrupa rekabet otoriteleri yeşil ışık yaktı.
Penguin-RandomHouseAvrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada İngiltere’de her dört kitaptan birini satacağı hesaplanan yeni girişimin Rupert Murdoch’ın Harper Collins’i, süpermarketler ve internet devi Amazon gibi “güçlü rakiplerle karşı karşıya gelmeye devam edecek” olduğu gerekçesiyle anlaşmanın koşulsuz olarak onaylandığı belirtildi.

Random House ve Penguin’in ebeveyn şirketleri Bertelsmann ve Pearson arasındaki anlaşma, yeni şirketin gelirlerinin yüzde 60’ını elde edeceği ABD tarafında seri ve koşulsuz olarak onaylanmıştı.

Avustralya’da 8 Mart’ta, Yeni Zelanda’da ise 19 Mart’ta onay alan şirketin yetkilileri bütün rekabet testlerinden geçeceklerinden emin olsa da anlaşmaya Çin ve Kanada henüz yeşil ışık yakmış değil.

Bertelsmann ve Pearson kitap yayın işlerinin birleştirilmesine yönelik anlaşmayı geçen yılın ekim ayında imzalamıştı. Anlaşmanın bu yıl sonlarında tamamlanmasıyla birlikte Bertelsmann yüzde 53 payla Penguin Random House girişiminin büyük ortağı olacak.

Random House geçen hafta 2012’de elde ettiği faaliyet kârı ve gelirlerinin E. L. James’in “Elli Ton” üçlemesinin başarısına bağlı olarak sırasıyla yüzde 75 ve yüzde 20 gibi rekor seviyelerde arttığını açıklamıştı.

Yorum Yapmasam Olmaz :)