2024/04/22
Ünlü masal yazarı Hans Christian Andersen’in yazdığı ‘Tallow Candle’ adlı bir eseri bulundu.
hans-christian-andersen
Bulunan bu eserin, Danimarkalı masalcının ilk yazdığı eser olduğu tahmin ediliyor. Danimarkalı tarihçi Esben Brage, 6 sayfa ve 700 kelimeden oluşan eseri, Funen Ulusal Arşivler’de, Andersen’in ülkenin orta kesimindeki memleketi Odense’nin varlıklı ailelerine ait kutuları araştırırken Ekim ayı başında bulduğunu söyledi. Andersen uzmanı Ejnar Stig Askgaard, el yazısıyla kaleme alınan eserin hiç dokunulmadan saklı kaldığı ve Andersen’den dul bir kadın olan Mme Bunkeflod’a atfedildiği belirtti. Askgaard, keşfi ”sansasyonel” sözleriyle tanımlayarak, ”Bunu yazanın Christian Andersen olduğuna hiç şüphem yok” dedi.
 
Andersen’in ‘The Tallow Candle’ masalında, iç güzelliği fark edilene ve tutuşturulana kadar ihmal edilen ve kirlenen saygıdeğer bir mumun hikayesi anlatılıyor. Mme Bunkeflod’ın, Andersen’in çocukken ziyaret ettiği ve kitaplar ödünç aldığı dul bir kadın olduğu tahmin ediliyor.
Uzmanlar, bulunan bu metnin, büyük olasılıkla orijinal el yazmasının kopyası olduğunu ve  eserin muhtemelen 1820’lerde yazıldığını söylediler.
 
Odense’de 1805 yılında dünyaya gelen Danimarkalı masalcı Hans Christian Andersen’in annesi çamaşırcı babası ise ayakkabıcıydı. Eserleri 100’den fazla dile çevrilen Andersen’in 160 kadar yazdığı masal bulunuyor. İlk masal kitabı 1835 yılında yayınlanan Andersen’in en ünlü masalları arasında ”Çirkin Ördek Yavrusu”, ”Küçük Denizkızı”, ”Prenses ve Bezelye Tanesi”, ”Kibritçi Kız” bulunuyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)