2023/05/31

Rus yazar Anton Çehov’un dünya klasiği eseri ‘Martı’ yeni yorumuyla seyirciyle buluşmaya devam ediyor.

Yönetmenliğini Serdar Biliş’in üstlendiği oyunun müzikleri Çiğdem Erken imzası taşıyor. Pürtelaş Tiyatro tarafından yeniden yorumlanıp sahneye konulan oyunun oyuncu kadrosunda da başarılı isimler yer alıyor. Boran Kuzum, Ecem Uzun, Fırat Tanış, Gonca Vuslateri, Kayhan Açıkgöz, Serdar Orçin, Sevil Akı, Şerif Erol, Tilbe Saran, Yasin Bardakçı ve Cem Cücenoğlu’nun rol aldığı oyunun sahne ve kostüm tasarımı da Gamze Kuş’a ait.

“Martı” Anton Çehov’un dört büyük tiyatro oyununun ilk yazılmış olanıdır.

Çehov’un her oyununda üzerinde durduğu öğeler 1895 yılında kaleme aldığı “Martı” oyununda da ön plana çıkıyor.

Döneminin aristokrat hayatını, aşkı, huzursuzluğu, basiretsizliği ve dönemin Rus insanlarının arayış hissini müthiş bir anlatımla ele alan Çehov’un karakterleri de günümüz insanı ile örtüşüyor.

Çarlık Rusya’sının yıkılmaya yüz tuttuğu bir dönemde, sanayileşme ve kentleşmeye ayak uyduramamış küçük bir burjuva sınıfının, ataletsizlik, can sıkıntısı ve mutsuzluk içinde geçen kıvranışlarını anlatmaktadır.

Çehov bu konuları ele alırken aynı zamanda bu iki tabakanın yaşamış olduğu üretimsiz hayatı da eleştirmektedir.

Pürtelaş Tiyatro
Yazan: Anton Çehov
Türkçe Versiyon: Sami Özbudak
Yöneten: Serdar Biliş
Sahne ve Kostüm Tasarımı: Gamze Kuş
Müzik: Çiğdem Erken
Koreografi: Tuğçe Tuna
Işık Tasarımı: Cem Yılmazer
Video: Ezgi Kaplan
Ses Eğitimi: Susan Main
Kast: Banu Kuruoğlu
Oynayanlar: Boran Kuzum, Ecem Uzun, Fırat Tanış, Gonca Vuslateri, Kayhan Açıkgöz, Serdar Orçin, Sevil Akı, Şerif Erol, Tilbe Saran, Yasin Bardakçı, Cem Cücenoğlu

“Hayata, aşka, sanata ve bizzat kendilerine dair bir arayışın içinde durmaksızın debeleniyor “Çehov insanları”… Bir Çehov klasiği ve tiyatro sahnelerinin ölümsüz metni Martı, Serdar Biliş’in güncel yorumuyla karşımızda. Oyun karakterleri, aradan geçen 120 yılı aşkın tarihe rağmen, günümüzün “arada kalmış, bir türlü harekete geçemeyen” insanıyla aynı dili konuşuyorlar. Serdar Biliş’in yönetiminde, yapıtın absürd tadını da es geçmeyen bir Martı izleyecek; insan ruhunu en derinlerine kadar görmekte mahir olan Çehov’a da bugünden bir selam yollayacağız.”

Çeşitli tarihlerde sahnelenmeye devam edecek Martı oyununun biletlerine Biletix‘ten ulaşabilirsiniz.
Yorum Yapmasam Olmaz :)