2023/01/28

Kaleme aldığı biyografileriyle müzik tarihinde iz bırakan bestecilerin yaşamlarını ve dönemlerini okura tanıtmayı amaçlayan Aydın Büke, yaşam öykülerini canlı müzik dinletileri eşliğinde sunmaya devam ediyor. Can Yayınları ve Borusan Müzik Evi’nin,  “Aydın Büke ile Müzikli Söyleşiler” adı altında başlattığı etkinlik bu kez “Chopin – Tuşlara Adanmış Bir Yaşam” ile gerçekleşecek.

Geçtiğimiz günlerde, Mozart – Bir Yaşam Öyküsü başlıklı kitabının genişletilmiş üçüncü baskısı Can Yayınları etiketiyle okurla buluşan Aydın Büke,  27 Mart 2013 Çarşamba akşamı saat 20.00’de Borusan Müzik Evi’nde tüm zamanların en büyük piyanistlerinden biri kabul edilen Fryderyk Chopin’in yaşamöyküsünden ilginç kesitler aktaracak. Söyleşi boyunca, Chopin yorumlarıyla ustalaşmış piyanist Özgür Tuncer bestecinin yapıtlarından dinletiler sunacak.

aydin-buke-tuslara-adanmis-yasam

Vatan hasreti, bir türlü iyileşemeyen bir hastalık ve kusursuz piyano çalış… Chopin adının günümüzde pek çoğumuz için çağrıştırdıklarını bu sözcüklerle özetleyebiliriz. Ama onun yaşamı aslında 19. yüzyılın ilk yarısının müzikal güncesi gibidir. Tutkuyla bağlı olduğu ülkesinden ayrılışı, Paris’in müzik yaşamının ayrılmaz bir parçası oluşu, dönemin en renkli kişilerinden yazar George Sand’la ilişkisi bu kısacık yaşamın en önemli olaylarıdır. Ama her yaşamöyküsünde olduğu gibi, Chopin’inkinde de genellikle göz ardı edilen küçük detaylar önemlidir!

Aydın Büke ile Müzikli Söyleşiler – Chopin/Tuşlara Adanmış Bir Yaşam
Piyano: Özgür Tuncer
27 Mart 2013 Çarşamba, Saat 20.00
Borusan Müzik Evi
Etkinlik ücretsizdir.

Yorum Yapmasam Olmaz :)