2023/01/28

Aziz Nesin’in öykü ve taşlamalarından oluşan ve Yücel Erten tarafından sahneye uyarlanan ‘Azizname’, yaratıcısının efsane rejisiyle yeniden sahne alıyor!

Azizname’, yenilenen güçlü sanatçı ve tasarımcı kadrosuyla önce İstanbul’da, daha sonra tüm Türkiye’de seyircisi ile buluşacak.

Güncelliğini sürdürmeye devam eden oyun, sizi toplumun gerçekliğiyle karşı karşıya getiriyor. Kah güldürüyor, kah düşündürüyor. Daha önce defalarca sahneye taşıdığı oyunu için yeni bir düzenleme yapan Yücel Erten, eserin her dönem büyük ilgi gördüğünü söylüyor. Emre Altuğ, Bülent Çolak, Zühtü Erkan, Pınar Gülkapan, Hande Kaptan, Berk Sezenler, Burak Şentürk ve Fatih Topçuoğlu oynuyor.

Azizname

Aziz Nesin, öykülerinde hem sistem eleştirisi yaparken hem de toplumsal eleştiriyi en ince, en komik tarafıyla kıvrak zekası ve usta anlatımıyla buluşturuyor. 1948’de basılan ikinci kitabı, taşlamalardan oluşan “Azizname“, çeşitli ülkelerde temsil edilmesinin yanı sıra 5 yıl boyunca kapalı gişe oynadı. Oyun, bir taraftan yaşanan olayların komikliğine güldürürken bir taraftan da ince ince düşündürüyor.

Aziz Nesin, “Azizname” adlı kitabı nedeniyle, yazmadığı yazılar, bilmediği dilden yaptığı çeviriler yüzünden, Türkiye’ye gelen bazı yabancı resmi konuklara hakaret ettiği gerekçesiyle dava açıldı. 4 ay tutuklu olarak süren dava sonunda mahkumiyet almadı.

Yazan: Aziz Nesin
Sahneye Uyarlayan ve Yöneten: Yücel Erten
Müzik: Turgay Erdener
Dekor ve Kostüm Tasarımı: Yücel Erten & Selda Durna
Işık Tasarımı: Yakup Çartık
Koreografi: Salima Sökmen
Müzik Koordinatörü: Çiğdem Erken
Reji Asistanı: Nurlana Haskan
Oyuncular: Emre Altuğ, Bülent Çolak, Zühtü Erkan, Pınar Gülkapan, Hande Kaptan, Berk Sezenler, Burak Şentürk ve Fatip Topçuoğlu
Piyanist: İklim Tamkan

Biletleri biletix‘ten ya da yakala.co ‘dan satın alabilirsiniz.

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)