2023/09/21

Bir dönem çok tartışıldı. Hakkında soruşturmalar açıldı. Ancak yine de Elif Şafak‘ın en çok okunan romanlarından biri olmayı sürdüren Baba ve Piç, ülkemizde ilk kez sahneleniyor.

baba-ve-pic-elif-safak-tiyatro-1

Eserleri 30’un üzerinde dile çevrilen dünyaca ünlü Yazar Elif Şafak’ın Türkiye’de çok tartışılan Baba ve Piç adlı romanı 2015 yılında İtalya’da tiyatroya uyarlanmış, Serra Yılmaz’ın da başrollerinde yer aldığı, kapalı gişe oynanan gösterinin Floransa’daki prömiyeri büyük ilgi görmüştü.

baba-ve-pic-elif-safak-tiyatroBaba ve Piç, 20. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında Talimhane Tiyatrosu yapımı ve Mehmet Ergen rejisiyle sahneye taşındı.  Oyunun daha önce Floransa’daki Rifledi tiyatrosunda Angello Savelli tarafından ilk sahnelenişinde, bir ‘piç’ olarak dünyaya gelen Asya’nın teyzelerinden biri olan Banu Kazancı’ya Serra Yılmaz hayat verirken ansızın ABD’ye taşınmaya karar veren evin oğlunu ailenin hayatta kalan tek erkeği Mustafa’yı yegane aktör olarak  Riccardo Naldini canlandırmıştı.

İstanbul-San Francisco hattında iç içe geçmiş, doksan yıla dayalı çok yoğun ve zengin öyküleri içeren yapıt, 2015’te İtalya’da sahnelendi ve seyircinin büyük ilgisini çekti. Floransa’daki Rifledi Tiyatrosu’nda eser kapalı gişe oynadı. Eserde 1915 yılında yaşanan olaylar; Türk ve Ermeni kökenli iki aile arasındaki ilişkiler üzerinden iki toplum incelenirken, erkeklerin zamansız öldüğü, geride hep kadınların kaldığı bir sülaleden dört kuşak kadının hikâyesiyle birlikte anlatılıyor.

Elif Şafak, Baba ve Piç ile Türklüğü aşağıladığı gerekçesiyle yargılanmıştı.

Baba ve Piç, raflarda yerini almasını takiben, roman kahramanlarının kendi aralarında yaptıkları konuşmalar nedeniyle bir yargılama süreci geçirmişti. Ermeni Tehciri’ne atfen yapılan bu konuşmalarda, “Türklüğü aşağıladığı” öne sürülen ve dönemin Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) ünlü 301’inci maddeden yargılanan Elif Şafak, daha sonra beraat etti. Türkiye’de ilk baskısını yaptığı 2006 yılında en çok okunan kitap olan “Baba ve Piç”, aynı yıl “La Bastarda Di İstanbul (İstanbul’un Piçi)” adıyla raflarda yerini aldığı İtalya’da sahneye yine bu isimle konuldu.

baba-ve-pic-elif-safak-tiyatro-2

Müslüman-Türk Kazancı ailesiyle Türkiye kökenli Ermeni-Amerikalı Çakmakçıyan ailesinin İstanbul- San Francisco hattında iç içe geçen ve 90 yıla dayanan öykülerini konu edinen eser, 1915 yılında yaşanan olayların etrafında iki toplumun ilişkilerini inceliyor. Erkeklerin zamansız ve açıklamasız öldüğü ve geride hep kadınların kaldığı bir sülaleden dört kuşak kadının hikayesini anlatıyor bize Baba ve Piç.

baba-ve-pic-elif-safak-tiyatro-3

Talimhane Tiyatrosu’nun aylık programı bünyesinde seyircilerle buluşmaya devam eden oyunun biletleri, Biletix‘ten ve tiyatronun gişesinden temin edilebilir.

Sevgi Ekicigil

sevgiekicigil.com

Yorum Yapmasam Olmaz :)