2023/12/05

İngiliz televizyon kanalı BBC’nin hazırladığı “Heart of Turkey” (Türkiye’nin Kalbi) adlı programda Tophane’, İstanbul’da bulunan İstanbul Modern Müzesi ele alındı. 

istanbul-Modern

BBC’nin hazırladığı, televizyon ve web sitesinde yayınlanan “Heart of Turkey” programının 13 Ekim 2014 tarihli yayınında İstanbul Modern müzesine yer verdi. Programın sunucusu Nikki Bedi, programının bu bölümü için Türkiye’nin ilk ve en büyük modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern’i gezerek, İstanbul Modern’in on yıl gibi kısa bir sürede gelişerek nasıl dünyanın önde gelen sanat merkezlerinden biri olduğunu izleyicilere anlattı. Bu gezi sırasında İstanbul Modern’in küratörü Çelenk Bafra ile konuşan Bedi, İstanbul Modern’in sanat adına zor, yeri geldiğinde tehlikeli ve kışkırtıcı ama kendine duyduğu güvenle sanatı ileri taşıyan yapıtları sergilemekten kaçınmadığını belirtti  Çelenk Bafra, Nikki Bedi ile yaptığı konuşmada İstanbul Modern’in bir yandan Türkiye sanatını ve güncel sanatın algılanışını dönüştürmedeki rolünden söz ederken, öte yandan da İstanbul Modern’de hazırlanan sergilerin uluslararası boyutuna dikkat çekti. Nikki Bedi’nin hazırladığı haberde, bir zamanlar dünya çağdaş sanat haritasında çok öne çıkmayan Türkiye’nin giderek daha kalıcı bir aktöre dönüşmesinde, İstanbul Modern’in öncü bir role sahip olduğu vurgulandı.

Haberde, İstanbul Modern’in sıklıkla Türkiye sanatına odaklansa da, koleksiyonunda ve sergilerinde dünyanın farklı köşelerinden önemli sanatçıların yapıtlarına ve programında küresel sergilere yer verdiği belirtildi. Video-haberde İstanbul Modern Koleksiyonu’ndan Richard Wentworth, Julian Opie, Richard Deacon, Tony Cragg ve İnci Eviner gibi önemli sanatçıların yapıtlarına ve müzenin 10. yılı için hazırlanan “Çok Sesli: Türkiye’de Müzik ve Görsel Sanatlar” adlı sergilerden görüntülere yer verilerek, müzenin video sanatı ve yeni medyaya verdiği öneme de değinildi.

Yorum Yapmasam Olmaz :)