BEAT HATIRALARI: ACILI COOL BİR NESLİN FOTOĞRAFLARI

allen-ginsberg

Allens Ginsberg, en ünlü ve en çok etkilenilen çağdaş Amerikan şairlerinden birisi. Yetenekli yazarın aynı zamanda fotoğrafçı olduğunu biliyor muydunuz?

Newyork’taki Grey Art Galerisinde, bu devrimci fotoğrafçının yakın arkadaşları, Jack Kerouac, Lawrence Ferlinghetti, William Burroughs ve Neal Cassady ‘nin de içinde yer aldığı siyah beyaz fotoğraflar sergileniyor.Gingsberg amatör fotoğrafçı olarak, bir rehinci dükkanından, 13 dolara Kodak Retina alıp eczanelerde filmini tamamlamıştı.
Bu kahin genç yazarların, Facebook fotoğrafı kıvamında çektiği bu fotoğraflar, insanı şaşırtıyor. Sık sık takıldıkları Greenwich Villa’sında, bu ateşli ruhların yakın çekimleri, parlak zekaların sıradan yaşamlarının heyecan verici kapısını aralıyor. Ginsberg’in kendi el yazması başlıklarla mühürleyerek oluşturduğu foto şiirler, sade, enstantene bir fotoğrafı, sanatın diyarına taşımış. Başlıklar ve resimler tarihi garip bir foto albüm kesiti oluşturuyor ve sadece bir kereliğine de olsa Ginsberg ile ‘City Lights’ kitapçısında, karşılıklı bir bardak kahve içme hayalini kurduruyor.

Okurlar ne düşünüyor? Ginsberg burada sanatındaki aynı müthiş deliliğini mi resmediyor, tıpkı şiirlerinde de aktardığı gibi? Bu fotoğraflar bir müzenin duvarlarında yer almayı mı hakediyor yoksa magazin fotoğrafları arasında mı yaşamına devam edecek?

Allen Ginsberg / 1953

Allen Ginsberg fotoğrafaltı kendi el yazmasından:
William Burroghs ile beraber, Bowery rehinci dükkanından Kodak Retina yeni alınmış , B ve C caddelerinin arasında aşağı Doğu Yakasındaki apartmanımızın çatısı, yeni antenin altında Tompkins parkının ağaçları.
Alan Ansen, Gregory Corso & Jack Kerouac ziyaret etti, Jack’in The Subterraneans (Yeraltı Sakinleri) kayıtları sahnede, Burrougs & ben Jack’in Meksika & Güney Amerika’dan gönderdiği el yazması mektuplarını düzenledik, Alene Lee (“Mardou Fox” of The Subterraneans) son taslağı oluşturdu. Komşular ağır polonyalı & Ukrayna’lı, bazıları sanatçı, junkie, tıp öğrencileri, “Leshkos” gibi ucuz restorantlar 7. köşe & A, kira gazete dağıtıcısı olarak sadece aylık 120$ ‘lık yevmiyemin 1/4’ü. Cassady’e şiir “Green Automobile ” zamanları.  Sonbahar 1953

 Allen Ginsberg / William Burroughs 1953

Allen Ginsberg fotoğrafaltı kendi el yazmasından:
Şehir dışına Natural History Müzesine Maya kodlarına bakmaya gittik  & Metropolitan Sanat Müzesine Carlo Crivelli’nin   diken taçlı kafatasına simetrik batmış yeşil tonlu İsa-suratını görmeye –burası Mısır binası William Burroughs kardeş Sphinx ile, Fall 1953 Manhattan.

Allen Ginsberg / 1947

Allen Ginsberg fotoğrafaltı kendi el yazmasından:
“Allen Gigsberh, Glveston-Dakar gezisinden geri dönen S.S. John Blair gemisinde bir işçi, kameramı geminin kuğruğundaki telsizci adama verdim, ne içiyorum? Newyork limanında, 30 ekim 1947 dolayları.”

 Allen Ginsberg / Jack Kerouac 1953

Allen Ginsberg fotoğrafaltı kendi el yazmasından:
Jack Kerouac, cebinde trenyolu frencisinin kural-kitabı  kanepe yastıkları yangın merdiveninde havalanıyor yukarda üç uçuş  arka avluda çamaşır iplerine bakıyor güney. Town & the City kitabını çoktan yayınlattı, İçlerinde On the Road, Visions of Cody, Doctor Sax da dahil basılmamış yarım düzine kitabı tamamladı,  Blues and Dreams’in erken halleri & The Subterraneans  Alene Lee ile maceralı aşk ilişkisi başlamıştı, “Mardou Fox.” Alene W.S. Burroughs icin yazdı ardından Yage Letters & Queer müsveddelerini düzenledi, o senelerde yayınlanamazdı, sansür hakimdi. “The Green Automobile’ı yazdım, Gregory Corso o mevsim ziyaret etti, 206 Doğu 7. Cadde Tompkins Parkının yanı, Manhattan, tahmini Eylül 1953

   Allen Ginsberg / Jack Kerouac 1953

Allen Ginsberg fotoğrafaltı kendi el yazmasından:
“Şimdi Jack 1945 civarı seni uyardığım gibi, Memère’inle yaşamaya eve gitmeye devam edersen”, kendini sıkı sıkıya onun iplerinin altında yaralanmış hissedeceksin yaşlı bir adam olduğun için, ve kurtulamayacaksın…” William Seward Burroughs Andre Gide’ci bir aydın gibi kamp yapıyor  Thomas Wolfean  Tüm-Amerika gençliği üstüne en ciddi dersi veriyor genç Jack Kerouac ağır başlı anlamsız bir yüz ifadesiyle “Amerika’daki en zeki adam” ı dinliyor 206 Doğu 7. cadde Apt 16, Manhatan, Sonbahar 1953 akşamı.

 Allen Ginsberg / Jack Kerouac  1953

Allen Ginsberg fotoğrafaltı kendi el yazmasından:
Jack Kerouac, mekanımızda Burrougs’u ziyaret ettikten sonra, Doğu 7. caddede dolanıyor, Tomkins Meydanında kongre üyesi Samuel “Sunset” Cox, “Postacı’nın Arkadaşı” heykelininden, A bulvarının köşesine geçiyor, Aşağı Doğu Yakası; Dostoyevski  deli suratı ya da rus bas müziği  yapıyor (russian be-bop Om), önce çevre komşuların etrafında geziyor sonra The Subterraneans’la ilgileniyor, yün gömlek cebinde kalemler & defter, Sonbahar 1953, Manhattan.

Allen Ginsberg /

Allen Ginsberg fotoğrafaltı kendi el yazmasından:
Rebecca Ginsber, Buba, çamaşırhaneci  sonrasında tütün dükkanı sahibi Pincus’un karısı, benim babacan büyükannem (d. Rusya Kaminetz-Podolska  Mayıs 1869-ö. Temmuz 1962) büyük oğlu Louis’in evini ziyaret ediyor, burada 84 yaşında masada Hamursuz bayramı yemek hazırlığı. 14 sene önce Newark’ta Yetişkinler İngilizce Eğitim sınıfına  katılmıştı, “Tanrı Amerikayı korusun” hakkında milliyetçi bir deneme yazdı Küçük oğlu Abe amca & kızları Rose, Clara & Lise öğretmeni Hanna teyze  çocuklarıydı. Yemek odası 428 Doğu 34. Cadde, Paterson New Jersey Nisan 1953.

Allen Ginsberg /

Allen Ginsberg fotoğrafaltı kendi el yazmasından:
Bob Donlon (Rob Donnelly, Kerouac’ın Desolatin Angels’ı), Neal Cassady, siyah kadife ceketin içinde ben, körfez bölgesi şairleri “Court Painter” Robert La Vigne & şair Lawrence Ferlinghetti City Lights kitapevinin önünde,  Broadway ve Columbus Bulvarı Kuzey sahili.
Donlon mevsimsel olarak Las Vegas garsonu olarak çalışır ve Jack K. ile birlikte sık sık içerdi, Neal tişortuyla iyi görünüyor,  Howl’un ilk baskısı (500 kopya) İngiltereden henüz gelmemişdi, ortalıkta dolanıyorduk, Peter Orlovsky geri adımını attı, kontrolu aldı ve şipşak çekimi yaptı, San Fransisco baharı 1956.

Allen Ginsberg /

Allen Ginsberg fotoğrafaltı kendi el yazmasından:
William Burroughs apartmanın çatısında benim dairemin olduğu Güney Yedinci Cadde, o aylar aşıklardık, yıllar sonra basılan (Queer, 1985) mektuplarını kitaba çeviriyordum Aşağı Doğu Yakası Sonbahar 1953

Allen Ginsberg /

 Allen Ginsberg / William Burroughs 1953

 Allen Ginsberg / Jack Kerouac 1953

Allen Ginsberg / Allen Ginsberg  1953

 Allen Ginsberg / Peter Orlovsky 1955

Haber: Huffington Post
Çeviren: Aziz Şaşmaz

Yorum Yapmasam Olmaz :)