2023/01/27

Efsanevi Beatles grubunun 1965’te New York’taki bir stadyumda verdiği konsere ait siyah beyaz fotoğraflar 30 bin sterline, yani yaklaşık 90 bin liraya satıldı.

beatles-fotograflari

Konser sırasında sahte basın kartı kullanarak sahneye yaklaşma imkanı bulan fotoğrafçı Mark Weinstein tarafından çekilen Beatles fotoğraflarının sayısı 61’i buluyor. Bu fotoğrafların değerinin 15 bin ile 20 bin sterlin olduğu tahmin ediliyordu.

O sırada grubun sahne performansını fotoğraflamasına izin verilen diğer fotoğrafçının, konser sırasında filmi bitti.

Shea Stadyumu’nda 55 bin kişinin izlediği konser performansı, o güne dek herhangi bir grup tarafından verilen en yüksek katılımlı konserdi.

Evinde yaptığı sahte basın kartını polise göstererek Beatles performansını fotoğraflayan Weinstein, “Oradaki herkes gibi davranmaya başladım. Yöntemim oraya aitmiş gibi davranmak ve yetkili birini gördüğümde, diğer tarafa bakmaktı” dedi.

beatles-fotograflari-1

Fotoğrafları Washington’da yaşayan ve Beatles’a ait eşyalardan oluşan büyük bir koleksiyona sahip olan bir Güney Amerikalı Beatles hayranının satın aldığı açıklandı.

Beatles’ın 1964’te çekilen 65 renkli fotoğrafı da 27 bin sterline satıldı.  Bu fotoğrafların da 10 ila 15 bin sterline satılacağı tahmin ediliyordu.

Yorum Yapmasam Olmaz :)