2023/01/26

Yazın sıcak günlerini arkamızda bırakıp sonbaharın yağmurlu ve birazcık da hüzünlü günlerine merhaba demeye başladığımız şu günlerde enfes bir sanat şöleni İstanbullularla bir araya gelmeye hazırlanıyor. 

1-uluslararasi-sanat-gunleri-besiktas

Beşiktaş Belediyesi, dopdolu bir organizasyonla karşımıza çıkarak, bizi açık havada geçirilecek son günlerin tadını sanatla çıkarmaya çağırıyor. 21-28 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 1. Uluslararası Sanat Günleri Beşiktaş Köyiçi, Bebek Parkı, Ortaköy Meydanı ve Levent Meydanı’nda yapılacak.

Sanat günleri, 21 Eylül Pazar günü saat  19.00’da sanatçılarla birlikte Demokrasi Meydanı’ndan Ortaköy’e kadar uzanan yürüyüş eşliğinde başlayacak. Hakkari Belediyesi Arbane Grubu, Karadeniz rock grubu Entu ve Koralİstanbul 3 din grubu Uluslararası Sanat Günleri’nin açılış gününde Ortaköy Meydanı’nda sahne alacak.

Bir hafta boyunca sürecek bu sanat dolu günlerde dünyanın her yerinden tanınmış ressamlar, Paris sokak ressamları, müzisyenler, dansçılar, pantomim sanatçılarının performansları; film gösterimleri yer alacak.  

Yeşilçam’ın 100. yılı nedeniyle 100 film afişi sergisinin açılacağı festivalde yurtiçinden ve yurtdışından gelecek 70 ressam bir hafta boyunca Beşiktaş’ı resmedecek.  Sanat Günleri boyunca Beşiktaş sokaklarında açık hava resim ve fotoğraf sergileri de yer alacak. 

Sanat Günleri programına buradan ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Sanat Günleri’nin yanı sıra İstanbul’da bugüne kadar yapılmış en kapsamlı fotoğraf organizasyonu Fotoistanbul 1. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali; ABD, Asya, Avrupa ve Türkiye’den 100’e yakın sanatçıyı bir araya getirecek. 17 Ekim–18 Kasım 2014 tarihleri arasında Beşiktaş Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek festival; Beşiktaş’ın meydanlarına kurulacak dev açık hava sergileriyle milyonlarca kişiyi fotoğraf sanatı etrafında buluşturacak.

christopher-anderson-fotografi

Fotoistanbul 1. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali 50 sergi, 70 seminer ve panel, 6 ustayla sohbet, 5 gösteri gecesi, 80 fotoğraf gösterisi, 100’ü aşkın portfolyo değerlendirmesi, 8 atölye, kitap imza günleri ve yuvarlak masa tartışmaları ile fotoğrafı Beşiktaş’la ve tüm İstanbullularla buluşturmayı öngörüyor.  Fotoistanbul 1. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali aynı zamanda, “Şehirler ve Hikayeler” teması çerçevesinde, şehirlerin ve insanların hikayelerini, kentin ve kentlinin durumunu fotoğraflarla yansıtacak. 

Fotoistanbul, Magnum Photos’dan Christopher Anderson’ın “Citizens” adlı kitabı ile Japonya Jun Abe, Columbia Üniversitesi Fotoğraf Bölümü Başkanı Tom Roma’nın da aralarında olduğu 20’ye yakın yabancı fotoğraf sanatçısını İstanbul’da ağırlayacak. Festivale Türkiye’den de aralarında Ozan Sağdıç, Murat Germen, Yusuf Darıyerli, Gökşin Varan ve  Kerem Yücel gibi isimlerin bulunduğu 30’a yakın fotoğraf sanatçısı katılacak.

Yorum Yapmasam Olmaz :)