2023/01/30

Bir Alzheimer Güncesi – Ya Evde Yoksam

Türkiye’nin önde gelen Alzheimer uzmanlarından biri olan nörolog Sevda Sarıkaya, yaptığı çalışmalardan ve deneyimlerinden yola çıkarak Alzheimer’ın romanını yazdı.

ya evde yoksam sevda sarikaya

Sevda Sarıkaya’nın Ya Evde Yoksam adını verdiği roman, Alzheimer hastası Nebiş ve onunla birlikte yaşayan kızı Sevgi’nin hikayesini anlatıyor. 2017 yılında Hayy Kitap aracılığıyla okurlarla buluşan roman, huzurevlerini gezip gönüllü çalışmalar yapan hekim Sarıkaya’nın deneyimlerinin bir ürünü.

‘Bir sabaha daha uyandım. Bizim dünyamızın sabahına. Biz kim miyiz? Nebiş ve ben. Nebiş benim annem olur. Aslında bu ara roller karıştı biraz. O benim nazlı, zaman zaman da yaramaz kızım, bazen de kardeşim. Ben bizim sabahımıza uyandım da o hangi sabaha uyanacak bugün bakalım. Gece boyu komşunun bizden çaldığını düşündüğü tespihini aramaktan yorgun düştü biraz. Sonra göz kapaklarına yenildi ve uyudu. Kolay kolay böyle bir yenilgi yaşadığını söyleyemem ama arada şansımız yaver gidiyor. Birazdan kahvaltı savaşına gireceğiz yine. İyi uyumadığı zamanlar mutlak bir sıkıntı çıkıyor kahvaltıda. Yoksa öyle değil her sabah ha, sakın yanlış anlamayın, pamuktur benim Nebişim.’

Sarıkaya’nın hekimlik bilgisi ve tecrübesi, yazmaya olan merakı ile birleşince ortaya Alzheimer’ı tanıyanların kendilerinden çok şey bulacakları, tanımayanların ise içeriden ve sıcak bir bakış açısıyla keşfedecekleri bir roman çıkmış.

Sarıkaya’nın romanını böylesine özel yapan bir neden daha var: Alzheimer hastalığını yakın zamanda beyin tümörü yüzünden kaybettiği babası aracılığıyla da tecrübe etmiş olması.

“Sana bir şey sormak istiyorum ama utanıyorum, ben kaç yaşındayım, gerçekten özür dilerim,” dedi. Ona 80 yaşında olduğunu söyleyince gözleri doldu, “Ben bu kadarını beklemiyordum ama bu çok fazla” deyince, “Aaa üzülme, ben sana indirim yaparım kaç yaşında olmak istiyorsun” dedim… “Hiç olmazsa 75 falan olsun” dedi. “Tamam ben hallederim” deyince nasıl sevindi… Tabii bu konuşmayı unuttu, bir daha da sormadı.

Yazar Hakkında

Evli ve bir çocuk annesi olan Sevda Sarıkaya, 1977 yılında İstanbul’da doğdu.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve uzmanlığını Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda tamamladı. Demans (bunama) konusunda uzmanlaştı.

Pek çok huzurevinde gönüllü danışmanlık yapan Sarıkaya, aynı zamanda “Anılar Silinirken Sosyal Medya Platformu” adlı Facebook sayfasında, hekime ulaşmakta zorluk yaşayan hasta yakınları için Alzheimer ipuçları ve Demans ipuçları başlığı altında yardımcı olabilecek bilgiler paylaşmakta.
Yorum Yapmasam Olmaz :)