2023/05/28

2016 yılında hayatını kaybeden ünlü Amerikalı yazar Edward Albee’nin ölümsüz eseri“Bir Hayvanat Bahçesi Hikayesi” Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından Burak Sergen’in başrolünde sanatseverler ile buluşmaya devam ediyor.

Bir pazar günü New York Central Park’ta kaderin ya da tesadüflerin bir araya getirdiği iki kişinin hikâyesi. Ailesi ve işine bağlı, toplumun değer yargılarıyla hayatını şekillendiren Peter ve marjinal tavırlar sergileyerek toplum içinde aykırı bir kişiliğe sahip olan Jerry. Kim av, kim avcı belli olmayan tuhaf bir hikâye…“İletişimsizliğin doruğa çıktığı çağımızda sevgi, anlama ve anlaşılma çığlıkları atan bir adamın sesi bu oyun.

 

“Herkes birbiriyle karşı karşıya otururken bile neredeyse telefondan mesaj atıyor. Bunun için iletişimsizliğin had safhada olduğu evrende, dünyamızda, duyguların ne kadar ön planda olması, gerçek ve insana özgü duyguların artık birbiriyle buluşması gerektiğini, birtakım teknolojik aletlere ihtiyaç olmadığını, beş duyumuzu kullanmamız gerektiğini, bunları yapamıyorsak da insanı ölüme götüren bir süreci anlatmış Albee, çok başarılı bir şekilde. Burada Jerry’nin hikayesini duyacağız. Parkta tesadüfen karşılaşmış, sınıfsal ve sosyal yapıları farklı iki kişinin, kaderin getirdiği birtakım oyunlarla birbirlerine bir şeyleri anlatmak isteyip anlatamamalarını ele alıyor.”

– Burak Sergen

Yazan: Edward Albee
Çeviren: Edanur Hancı
Yöneten: Gökhan Erarslan
Yönetmen Yardımcısı: Şahin Adıgüzel
Sahne ve Kostüm Tasarımı: Dilek Kaplan
Müzik Tasarımı: Hakan Şavklı
Işık Tasarımı: Hakan Hafızoğlu
Hareket Düzeni: Alpaslan Karaduman
Efekt Tasarımı: Ersin Aşar
Afiş Tasarımı: Aysun Kafkaslı
Fotoğraf: İlker Ergin
Reji Asistanları: Cansu Tuncer- Kemal Ağar
Oyuncular:
Jerry:
 Burak Sergen
Peter: Onur Kırat
Torbacı – Şahin Adıgüzel
Sporcu Kadın – Edanur Hancı
Bağımlı Kadın – Ayşin Ayata
Evsiz – Ferdi Taşkın
Bipolar Kadın – Merve Göydağ
1 Adam – Serkan Beşiroğlu

Farklı gün ve farklı mekanlarda sahnelenecek olan Bir Hayvanat Bahçesi Hikayesi‘nin biletlerine biletix‘ten ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapmasam Olmaz :)