2023/05/29

Sizin de son gününüz olsaydı ne hissederdiniz?

bir-idam-mahkumunun-son-gunuYeni Tiyatro, dünya edebiyatının ölümsüzlerinden Victor Hugo‘nun (1802-1885) yirmi altı yaşında yazdığı bir gençlik yapıtı olan “Bir İdam Mahkûmunun Son Günü” nü tiyatro sahnesine çıkarıyor.

İdam cezasının hem trajik, hem de saçma yanını gösteren Victor Hugo’nun bu yapıtının bir başka özelliği de birinci tekil kişi ben ile yazılan ilk roman olmasıdır.

Roman kahramanının da dediği gibi, bir tür zihinsel otopsi olan bu romanda, modern edebiyatın ilk iç monoloğu ile karşılaşıyoruz. Bir İdam Mahkûmunun Son Günü, bir yazınsal yenilik olan Samuel Beckett ve Georges Bataille’ı haber veriyor. Bu da romanın bir başka önemli özelliği. Bataille ve Beckett’i tanıdıktan sonra bu romanı daha iyi kavrıyoruz. İdam Mahkûmunun kendisine ironik bir gözle bir başkası olarak bakışı ise, Victor Hugo’nun Arthur Rimbaud’dan kırk yıl önce ‘Ben Bir Başkasıdır’ düşüncesini yaşamış olduğunu gösteriyor.

bir-idam-mahkumunun-son-gunu-tiyatroSon gününüzü yaşadığınızı bilmek ister miydiniz? Peki boynunuza inen keskin bir bıçakla sonlansaydı yaşamınız! 

Kahramanımız zamanının uçuculuğunda kaybolmamaya çalışıyor.

Hayat, suç, ölüm, masumiyet ve geride bırakılanlar… Tek bir gerçekle savaşıyor:” Mezarların kapakları içeriden açılmaz.”

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Hasan Ali Yücel Klasikleri Dizisi katkılarıyla hazırlanan ve Batuhan Pamukçu’nun oynadığı Yeni Tiyatro’nun ” Bir İdam Mahkûmunun Son Günü ” adlı oyununu; 23 Ocak 20:30 ‘da Kumbaracı50 6 Şubat 20:30’da Afife Jale Sahnesi’nde seyredebilirsiniz.

25 TL ve 35 TL’den satışa çıkan biletleri Kumbaracı50 gişelerinden temin edebilirsiniz.

İletişim:  bsongunu@gmail.com

Yorum Yapmasam Olmaz :)