2024/04/19

Romain Puértolas’ın 36 ülkede yayımlanan, 33 dile çevrilen ve yazara çeşitli edebiyat ödülleri kazandıran “Bir Ikea Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakiri’nin Olağanüstü Yolculuğu” adlı kitabı  geçtiğimiz günlerde Can Yayınları’ndan çıktı.

Romain-PuertolasOtuz altı ülkede yayımlanan, otuz üç dile çevrilen bu ilk romanıyla büyük birBir-ikea-Dolabinda-Mahsur-Kalan-Hint-Fakirinin-Olaganustu-Yolculugu-romain-puertolas başarı kazanan,  Fransız ve İspanyol asıllı yazar Romain Puértolas,  1975 yılında Montpellier’de doğdu.

İspanyol dili ve edebiyatı, Fransız dili ve edebiyatı ve İngiliz dili edebiyatı alanlarında öğrenim gördü. 

İspanyolca, Katalanca, İngilizce ve Ruşça bilen yazar, DJ’lik, yabancı dil öğretmenliği, çevirmenlik ve hosteslik gibi birçok iş yaptı.

Bir dolandırıcı olan Racastan’lı Hint Fakiri Ajatashatru Lavash Patel, çivili bir yatak satın almak için, cebinde sahte bir yüz euro ile Paris’teki bir Ikea mağazasına gelir. Basit bir gidiş-dönüş yolculuğundan ibaret olacağını düşündüğü seyahati, Avrupa’nın dört bir yanına, hatta Kaddafi sonrası Libya’ya uzanan bir maceraya dönüşür. Çeşitli ulaşım araçlarıyla kat etmek zorunda kaldığı uzun yollar ve yollarda karşılaştığı “güzel ülkelere” ulaşmaya çalışan göçmenler, bu üçkâğıtçı ama bir yanıyla da saf Fakir’i kökten değiştirecek, hatta hayatına bambaşka bir yön verecektir. 

İçerdiği Monty Python tarzı mizah kadar, göçmenlik konusuna hassas ve vicdani yaklaşımıyla da çok beğeni toplayan kitap, 2014 yılının önemli yayıncılık olaylarından biri oldu.”

Yorum Yapmasam Olmaz :)