2023/05/29

Edebiyat tarihinin en önemli isimleri arasında gösterilen William Shakespere’in Bir Yaz Gecesi Rüyası oyunu, Aleksandar Popovski’nin yönetiminde, tiyatroseverlerle buluşuyor.

Aşk ve rüyalar üzerine yazılmış en muhteşem komedi. Danslı, müzikli görsel bir şölen. Ödüllü oyuncular Levent Üzümcü, Neslihan Yeldan, Sezai Aydın ve Arda Aydın’dan, dünyaca ünlü yönetmen Aleksandar Popovski’nin bu  Shakespeare yorumunu mutlaka izleyin.

 

Bir Yaz Gecesi Rüyası

William Shakespeare’in erken dönem romantik komedya oyunu olarak karşımıza çıkan Bir Yaz Gecesi Rüyası (A Midsummer Night’s Dream)’nın ilk basımı 1600 yılı olmanın yanı sıra  yazımı ve ilk sahnelenişinin 1594 ya da 1595 yıllarında gerçekleştiği düşünülmektedir. Ana temasında aşk ve evlilik barındıran oyun, karışık ilişkiler üzerinden bu iki kavramın komikliğine vurgu yapar. Olaylar Antik Yunanistan’da bir düğün çevresinde geçmektedir.

Edinilen bilgilere göre ilk oynanışı 1604 yılında “A Play of Robin Goodfellow” adıyla yapıldı. Oyunda Ovidius’un dönüşümlerinden ve İngiliz halk masallarındakilere rastlanmakla birlikte olay örgüsünün büyük ölçüde Shakespeare’e dayandığı söylenmektedir.

Türkçe’ye Bir Yaz Gecesi Rüyası adıyla çevrilen oyun, ayrıca Can Yücel‘in Bahar Noktası adıyla da bir çevirisi bulunmaktadır.

Biletleri biletix‘ten satın alabilirsiniz.

Yazan: William Shakespeare
Çeviren: Özdemir Nutku
Yöneten: Aleksandar Popovski
Yapımcı: Arda Aydın – Biraderler Yapım
Yardımcı Uygulayıcı Yapımcı: Oğuzalp Kutlu
Sahne Ve Işık Tasarımı: Sven Jonke
Kostüm: Jelena Prokovic
Müzik: Kiril Dzajkovski
Asistan: Nejat Yıldız
Oyuncular: Sezai Aydın, Levent Üzümcü, Neslihan Yeldan, Arda Aydın, Özgün Akaçca, Pınar Tuncegil, İlham Erdoğan, Ali Bal, Sena Yıldız, Canberk Gültekin, Ayşen Baransel, Sertan Müsellim, Furkan Öncü, Anıl Altınöz, Mustafa Polat, Gürkan Başbuğ, Şaziye Özlem Turan, Dilek Ünal, Süleyman Demirkol

Yorum Yapmasam Olmaz :)