2023/03/28

Yasaklı Kitaplar

453 kitapla ilgili yasak 63 yıl aradan sonra nihayet kaldırıldı.  Yasağı kaldırılan kitaplar arasında Marx, Lenin, Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Said-i Nursi ve Mahir Çayan’ın kitapları bulunuyor. “Üçüncü Yargı Paketi” kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yeniden değerlendirilmesi için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen konu ile ilgili ‘Yasaklı Yayınlar Listesi’nin incelemesi tamamlandı. 1961 tarihli Tommiks çizgi romanı da yasaklı kitaplar listesinde bulunuyordu. Kitapların yanı sıra 645 gazete, dergi, broşür ve pankart üzerindeki yasağın da kaldırılmasına karar verdi.
“Yasaklamaların kaldırılması, toplumda yeni bir beyaz sayfa açacaktır” diyen Basın Cumhuriyet Başsavcısı Kürşat Kayral, “İfade hürriyetinin birçok farklı hürriyetten oluşan bir bütün olduğunu kimseye anlatamıyorsak kralın çıplak olduğunu bilmemizin bir önemi olmaz” ifadelerini kullandı.
Kararla birlikte Said-i Nursi’nin “Tarihçe-i Hayat”ı, Marx’ın “Komünist Manifesto”su, Lenin’in “Devlet ve İhtilal”i, Mahir Çayan’ın “Toplu Yazılar”ı, Aziz Nesin’in “Azizname”si, Nazım Hikmet’in “Bütün Eserleri” ile 1961 tarihli “Tommiks” çizgi romanının da aralarında bulunduğu kitaplarla ilgili 63 yıllık yasak da kalkmış oldu.

Yorum Yapmasam Olmaz :)