BOND..JAMES BOND – BÖLÜM 4_BOND KIZLARI 1

JAME BOND KIZLARI – 1
 
1962 yılında çekilen ilk Bond filmi Dr. No’da Ursula Andress’in beyaz bikinisiyle denizden çıkması, beyazperdenin ilk defa bir Bond kızıyla tanışması anlamına geliyordu. Honey Ryder karakteri bir anda Bond kızlarını bir ikon haline getirdi ve Bond kızları bütün Bond filmlerinde kullanılan bir öğe oldu.
bond-kizlari

İyi ya da kötü olacağı önceden kestirilemeyen bu kızların tek ortak noktası James Bond’a olan zaafları. İyilikleriyle melek olabilecekleri gibi, kötülükleriyle de femme fatale olabilen bu kızları sizin için şöyle kısaca bir inceleyeceğiz. Tabii ki bütün Bond kızlarını buraya sığdırmak pek mümkün değil. Bu yüzden atladıklarımız için üzgünüm.

 Ursula Andress
 Rol: Honey Ryder
 Film: Dr. No


İlk Bond kızı olan Ursula Andress beyaz bikinisiyle denizden çıkarak sinemanın en unutulmaz bikinili sahnelerinden birine imza atmış oldu. Honey Ryder karakteriyse güzelliğinin yanı sıra bir adama bıçak çekecek ya da Bond’a görevini tamamlaması için büyük yardımları olabilecek kadar da cesaretli.

Daniela Bianchi

Rol: Tatiana Romanova
Film: From Russia With Love
 
Tatiana Romaova Rus bir memurdur ve ona şeytani organizasyon SPECTRE tarafından Bond’u İstanbul’a getirmesi için şantaj yapılır. Tatiana tabii ki Bond’un cazibesine dayanamaz ve ülkesine olan sadakatini unutarak Bond’a aşık olur.
Honor Blackman
Rol: Pussy Galore
Film: Goldfinger
Pussy Galore başta kötü planlara alet edilmiş bir kadın olarak Fort Knox’a ölümcül seviyede sinir gazı salıcaktı. Fakat Bond cazibesiyle onu baştan çıkarır ve filmin kötü karakteri Goldfinger’a karşı çevirir.
Claudine Auger
Rol: Domino Derval
Film: Thunderball
Domino Derval şeytani organizasyon SPECTRE için çalışan bir kadın ve filmin kötü karakteri Emilio Largo’nun gözdesidir. Fakat Bond yine cazibesiyle ve Domino’ya kardeşini Emilio Largo’nun öldürdüğünü söylemesiyle Domino’yu kendi tarafına çeker ve düşmanını alt eder.
Mie Hama
Rol: Kissy Suzuki
Film: You Only Live Twice
 
Kissy Suzuki Japon gizli servisinde çalışan bir ajandır. Bond ile gizliliğini korumak için sahte bir evlilik yaparlar. Ayrıca Bond’ bir yanardağın aslında SPECTRE’nin roket üssü olduğunu ortaya çıkarmasında yardımcı olur.
Akiko Wakabayashi
Rol: Aki
Film: You Only Live Twice
 
En iyi Bond kızlarından biri sayılan Aki, sürüş yetenekleri ve ninjalığıyla Bond’un hayatını birden çok defa kurtarır. Fakat başka bir ninjanın kendisini zehirleyerek öldürmesine engel olamaz.
Diana Rigg
Rol: Teresa Di Vicenzo
Film: On Her Majesty’s Secret Service
Bond Teresa’yı intihar etmek üzereyken  yakalar   ve engel olur. Daha  sonra Teresa  Bond’a  filmin   kötü      karakteri Blofeld’i yakalama görevinde yardım eder. Bu     sırada bu ikili aşık olur ve evlenirler. Bond serisinde Bond’un  yaptığı tek evlilik de budur. Fakat bu mutluluk uzun sürmez. Düğün gününde Blofeld ve yardımcısı Teresa’yı öldürür.
Jill St. John
Rol: Tiffany Case
Film: Diamonds Are Forever
James Bond kimliğini  gizlemek için Peter Franks olarak elmas kaçakçısı olan Tiffany’yle iletişime geçer. Aslında Bond’un amacı elmas kaçakçılığı yapanların tek tek öldürülmesinin arkasındaki kişi olan Blofeld’i yakalamaktır. Tiffany de bu durumu öğrendiğinde sonunda sıranın kendisine de geleceğini düşünerek Bond’a yardım eder.
 
Jane Seymour
Rol: Solitaire
Film: Live And Let Die

Solitaire bekaretini koruduğu sürece tarot kartlarından şimdiyi ve geleceği görebilmektedir. Çünkü Obeah’nın gücüne sahiptir. Solitaire Bond’la ilk karşılaştığında Bond tarot kartlarından Lovers’ı (Aşıklar) çeker ve Solitaire uyuşturucu baronu Kananga’yla ilişkisini düşünür. Fakat Bond, Solitaire’in bu düşüncesini onun yatağına girerek ortadan kaldırır.
Britt Ekland
Rol: Mary Goodnight
Film: The Man With The Golden Gun
Gizli Servisin Kingston, Jamaika’daki üssüne gönderilen Mary Goodnight’ ın görevi Bond’un kendisini gizleyebilmesine ve Scaramanga’yı yakalamasına yardım etmekti.
Barbara Bach
Rol: Anya Amasova
Film: The Spy Who Loved Me
 
Bond ve Anya’nın benzer görevleri olması nedeniyle beraber çalışırlar. Sonunda ikisi de ne kadar rekabetçi kişiliğe sahip olsalar da birbirlerine aşık olurlar.
Lois Chiles
Rol: Holly Goodhead
Film: Moonraker
 

Hugo Drax’in peşine düşen Bond, araştırmasında Drax’in insan ırkını yok etmeye çalıştığını öğrenir. Böylece astrofizikçi Holly ile iş birliği yapar ve Holly bir uzay mekiğiyle Bond’u Drax’in gizli uzay istasyonuna ulaştırır.

Özcan UZUN

3 Comments

 1. Blackrose says:

  Hepsi güzel ama en güzeli Kissy Suzuki! vuhuu

  • Anonymous says:

   İlk Bond kızı Ursula Andress’in yerini dolduramaz. Honey Ryder safça güzel yürek hoplatan bir Bond kızıydı.

   Özcan Bey diğer kızları da merakla bekliyoruz. Çok güzel bir çalışma olmuş.

Yorum Yapmasam Olmaz :)