2024/04/21
1-Dr. No – Doktor No (1962)
dr-no-1962
Yönetmen: Terence Young
James Bond: Sean Connery
Bond Kızları: Ursula Andress, Zena Marshall
Konu: James Bond, İngiliz ajanlarından birisinin gizemli  bir şekilde ortadan kaybolması üzerine Jamaika’ya, gizemi çözmek üzere gönderilir. Buradaki soruşturması sırasında Çinli bilim adamı Dr. No ile tanışır. Dr. No sahibi olduğu Crab Key adlı adada yaşamaktadır ve bir şekilde insanların bu adaya yaklaşmamalarını sağlamıştır. İnsanlar adada kötü canavarların, tarantulaların, ateş püskürten ejderhaların var olduğuna inanmaktadır. Bond, Dr. No’nun şeytani planlarını fark  eder ve efsanenin başlayacağı bu ilk filmde onu durdurmak için elinden geleni yapar. 
 
2-From Russia With Love – Rusya’dan Sevgilerle (1963)
from-russia-with-love-1963
Yönetmen: Terence Young
James Bond: Sean Connery
Bond Kızları: Daniela Bianchi
Konu: Serinin ikinci filminde kötü adamlar bu sefer dünyayı ele geçirmek yerine Rusya’nın sahip olduğu değerli bir kodlama aletini çalmak istiyor. James Bond da bu aleti almak için İstanbul’a gönderiliyor. Aslında bu durum Bond için SPECTRE’nin en önemli adamı Blofeld tarafından kurulmuş bir tuzaktır. Blofeld’in amacı İngilizler ve Ruslar’ı birbirine düşürmek ve bu kodlama aletini çalıp, tekrar Ruslar’a satarak kar elde etmektir. Eski İstanbul manzaralarıyla harika bir Bond macerası bizleri bekliyor.
 
3-Goldfinger – Altınparmak (1964)
goldfinger-1964
Yönetmen: Guy Hamilton
James Bond: Sean Connery
Bond Kızı: Honor Blackman
Konu: Bond bu filmde ünlü altın kaçakçısı Goldfinger’ın Fort Knox’u soymasını engellemeye çalışacaktır. Görünüşte bunu yapmaya çalışan Goldfinger’ın asıl hain planıysa daha sonra ortaya çıkacaktır. Bond bunu başarmak için efsanevi Midas dokunuşuyla her dokunduğunu altına çeviren Koreli bir adam dahil birkaç ölümcül durumdan kurtulmak zorunda kalacaktır.
4-Thunderball – Yıldırım Harekatı (1965)

thunderball-1965

Yönetmen: Terence Young

James Bond: Sean Connery

Bond Kızları: Claudine Auger, Luciana Paluzzi

Konu: Bu macerada SPECTRE, NATO’nun nükleer bomba taşıyan uçağının pilotunu kaçırır ve estetik ameliyatla kendi adamını onun yerine yerleştirir. Daha sonra bu adamları sayesinde uçağı kaçıran SPECTRE, iki adet nükleer bombayı okyanusun derinliklerindeki gizli yerlerinde saklar. 100 milyon sterlin fidye ister ve fidye ödenmediği halde nükleer bombaları İngiltere ve Amerika üzerine göndermekle tehdit eder. Tabii ki 007 James Bond da bu tehlikeyi durdurmakla görevlendirilir. Deniz altında geçen ilk Bond macerası olan Thunderball, yönetmen Terence Young’un üçüncü ve son Bond filmidir.

 

5-You Only Live Twice – İnsan İki Kere Yaşar (1967)

you-only-live-twice-1967

Yönetmen: Lewis Gilbert 

James Bond: Sean Connery

Bond Kızları: Mie Hama, Akiko Wakabayashi, Karin Dor

Konu: Amerika’nın uzay kapsüllerinden biri çalınır. Amerika Rusya’yı suçlasa da, İngiliz Gizli Servisi uzay kapsülünü çalan aracın izini Japonya’ya kadar takip eder. Bond olayı araştırmak için Japonya’ya gönderilir ve uzay kapsülünü çalan şirketi bulur. Bu şirketin sahibinin uluslararası suç örgütü SPECTRE olduğunu keşfeder. Bu arada Rusya’nın da bir uzay kapsülü çalınır. James Bond, Japonya’daki işbirlikçileriyle SPECTRE’nin planlarını bozmak için girişimde bulunur.

 

6-On Her Majesty’s Secret Service – Majestelerinin Gizli Servisinde (1969)

on-her-majesty-s-secret-service-1969

Yönetmen: Peter R. Hunt

James Bond: George Lazenby

Bond Kızı: Diana Rigg

Konu: Blofeld, kendisi için daha önce işlediği bütün suçlardan uluslararası af çıkmadığı takdirde, beynini yıkadığı “Ölüm Melekleri” tarafından dünyanın yiyecek rezervlerini verimsiz hale getirecek kalıcı bir virüs yayacağını söyler. Tabii ki Bond, Blofeld’i durdurmak için görevlendirilir. Bu görev esnasında James Bond, ilk ve tek evliliğini Teresa di Vicenzo ile yapar.

George Lazenby filmin çekimleri sırasında başka bir Bond filminde oynamamaya karar verir ve kendisinin ilk ve tek Bond performansını sergiler. Aynı şekilde yönetmen Peter R. Hunt da sadece bu Bond filmini yönetmiştir. Hunt filmin daha gerçekçi ve romanlara daha yakın olmasını ister. Fakat her ne kadar o zamana kadar çekilmiş en etkileyici aksiyon sahnelerine sahip olsa da, film gişede isteneni vermez.

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)