2024/04/18

7-Diamonds Are Forever – Ölümsüz Elmaslar (1971)

diamonds-are forever-1971

Yönetmen: Guy Hamilton

James Bond: Sean Connery

Bond Kızı: Jill St. John

Konu: Elmas madenlerinden çıkarılan elmaslar kesilme işlemi için taşınırken ortadan kaybolmaktadır. Olayı araştırması için gönderilen James Bond, elmas kaçakçısıymış gibi yaparak örgütün içine sızar ve kısa sürede işin başında ezeli düşmanı Blofeld’in olduğunu öğrenir. Blofeld, çaldığı elmaslarla büyük lazer silahına sahip bir uydu yaparak uzaydan, dünyadaki istediği hedefi vurmayı planlamaktadır. 007 bu planı durdurmak için elinden geleni yapar.

Bir önceki filmin fiyaskosundan sonra yapımcılar Sean Connery’yi tekrar James Bond rolü için ikna ederler. Yönetmen koltuğunaysa Goldfinger’daki büyük başarısından dolayı Guy Hamilton’ı oturturlar. Bu filmden sonraki iki filmde de yönetmen olan Guy Hamilton, dört filmle şimdiye kadar en çok Bond filmi çeken ikinci yönetmen oldu.

8-Live And Let Die – Yaşamak İçin Öldür (1973)

live-and-let-die-1973-jamesbond

Yönetmen: Guy Hamilton

James Bond: Roger Moore

Bond Kızları: Jane Seymour, Gloria Hendry

Konu: Mr. Big olarak tanınan Harlem’li uyuşturucu kralı, rakiplerini ortadan kaldırmak için iki ton eroini ortalığa dağıtmayı planlamaktadır. Aynı zamanda üç İngiliz ajanı öldürülmüştür. Bond bu olaya el atması için Amerika’ya gönderilir ve New York’a geldiği anda Mr. Big’in adamları tarafından öldürülmeye çalışılır. Kendisini büyük bir uyuşturucu ağının ortasında bulan Bond, bu zorlu macerada bir sürü gangsterle ve voodoo büyüleriyle uğraşmak zorunda kalır.

Bu filmle birlikte artık James Bond karakterini Roger Moore oynamaya başlar. Yapımcılar her ne kadar filmde Sean Connery’nin oynamasını istemiş olsalar da, Sean Connery, Eon Productions serisinin dışında bir Bond filminde oynaması haricinde bir daha James Bond olmadı.

Ayrıca bu filmde blaxploitation furyasının başlangıç yılları olması sebebiyle etkisini görüyoruz. Blaxploitation, siyahların sömürüye karşı başkaldırdığı ve siyahi ırkı öven tarzda motiflerin yer aldığı film furyasıdır. 1971 yılında çekilen Sweet Sweetback’s BAADASSSSS Song ve yine aynı yıl çekilen Shaft ile bir patlama yaşamıştır. Live And Let Die’da da bunun etkisini afro saçlar, aşağılayıcı ırkçı sözler, siyahi gangsterler ve pimpmobile’ler (genelde Amerika’da bulunan 60’lar ve 70’li yılların başlarındaki modellerdeki Lincoln ve Cadillac marka arabaların aşırı abartılı, cafcaflı ve zevksizce modifiye edilmesiyle ortaya çıkan arabalar)ile görüyoruz.

Pimpmobile: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b3/Pimpmobile.jpg

9-The Man With The Golden Gun – Altın Tabancalı Adam (1974)

the-man-with-the-golden-gun-1974

Yönetmen: Guy Hamilton

James Bond: Roger Moore

Bond Kızı: Britt Ekland

Konu: The Man With The Golden Gun, Bond’u Hong Kong, Macau, Tayland ve Güney Çin Denizi boyunca güneş enerjisiyle çalışan özel bir aleti bulmak üzere gezdiriyor. Filmdeki düşmanı suikastçi Scaramanga, İngiliz Gizli Servisi’ne gönderdiği, üzerinde 007 yazılı altın bir mermiyle sıradaki hedefinin Bond olduğunu gösterir. James Bond, kendisini öldürmeden bu adamı etkisiz hale getirmelidir.

10-The Spy Who Loved Me – Beni Seven Casus (1977)

the-spy-who-loved-me-1977

Yönetmen: Lewis Gilbert

James Bond: Roger Moore

Bond Kızları: Barbara Bach, Caroline Munro

Konu: Rus ve İngiliz denizaltılarının ortadan kaybolmasıyla ortaya çıkan kriz, ele geçirilen mikrofilm sayesinde denizaltıların üçüncü bir tarafın elindeki teknolojiyle çalındığını ortaya çıkardığında başka bir boyuta taşınır. Olayı çözmek için gönderilen Bond, Rus ajanı Anya Amasova’yla birlikte hareket ederek Karl Stromberg’in peşine düşer. Stromberg’in planı, nükleer denizaltıları kullanarak yer yüzünü yok etmek ve kurtulan insanlara deniz altında yaşama imkanı sağlayarak egemenliği eline geçirmektir. Bu görevde Bond, Anya’yla çalışmasına rağmen, ona karşı da dikkatli olmalıdır. Çünkü bir önceki görevinde Anya’nın sevgilisini öldürmek zorunda kalmıştır.

11-Moonraker – Ay Harekatı (1979)

Moonraker-1979

Yönetmen: Lewis Gilbert

James Bond: Roger Moore

Bond Kızı: Lois Chiles

Konu: Bond, çalınan uzay mekiğini araştırır ve araştırmaları onu mekiğin yapıldığı şirketin sahibi Hugo Drax’e yönlendirir. Takip ettiği izler onu önce Kaliforniya’dan Venedik’e, Rio de Janeiro’ya, ordan Amazon yağmur ormanlarına ve en sonunda da uzaya kadar götürür. Hugo Drax’in amacı seçtiği sağlıklı ve güzel kadın ve erkeklerden oluşan insanları uzay üssüne götürmek, daha sonra nükleer füzeyle dünyayı yok etmek ve üsteki insanlarla yeni bir üstün ırk yaratmaktır. Bond’a bu zorlu görevde uzay bilimci Dr. Holly Goodhead yardım edecektir.

Bu film yönetmen Lewis Gilbert’ın son Bond filmidir. Lewis Gilbert toplamda üç adet Bond filmini yönetmiştir.

12-For Your Eyes Only – Senin Gözlerin İçin (1981)

for-your-eyes-only-1981

Yönetmen: John Glen

James Bond: Roger Moore

Bond Kızı: Carole Bouquet

Konu: Arnavutluk’ta batan bir gemide bulunan füze kumanda sistemi bir takım ülkelerin ilgisini çeker. Bond da İngiltere için aramalara katılır. Aramalar sürerken Bond, Yunan armatör Kristatos’u şüpheli hareketlerinden dolayı göz hapsine alır. Kristatos’un ailesinin öldürülmesine sebep olduğunu söyleyen Melina Havelock da Bond ile birlikte bu kaosun içine girer.

Yönetmen John Glen’in ilk Bond filmidir. Nilim kurgu odaklı Moonraker’dan sonra, Fleming’in kitaplarına ve eski Bond filmlerine daha uygun bir iş çıkarmak istenmiştir.

Yorum Yapmasam Olmaz :)