2023/01/28

Alman tiyatro yazarı ve epik tiyatronun kurucusu Bertolt Brecht’in 1944 yılında kaleme aldığı “Kafkas Tebeşir Dairesi” Can Yücel’in kendine has eşsiz yorumu; Ümit Aydoğdu’nun dinamik, modern rejisi ve Tiyatroadam’ın eğlenceli, coşkulu tarzı ve yüksek performansıyla izleyicilerle buluşuyor.

Temposu hiç düşmeyen soluk soluğa bir Brecht masalı

Epik tiyatro anlayışıyla devrim yaratan ve 20. yüzyılın en etkili Alman şairi, tiyatro yazarı ve yönetmeni sayılan Bertolt Brecht’in kaleme aldığı Kafkas Tebeşir Dairesi, aynı zamanda yazarın en uzun eseri. İyilik, dürüstlük, vicdan, özveri, adalet gibi evrensel insanlık değerlerini, emek-mülkiyet ilişkisini sorgulayan/sorgulatan bu çarpıcı başyapıt Tiyatroadam imzasıyla izleyicilerle buluşuyor.

Yazar, şair ve çevirmen Can Yücel’in, samimi, sıcak üslubuyla, sözünü sakınmadan Türkçe’ye kazandırdığı –  kendi deyimiyle “Türkçe söylediği” bu unutulmaz eser, Tiyatroadam’ın performansıyla izleyicileri temposu hiç düşmeyen, soluk soluğa bir Brecht masalı izlemeye davet ediyor.

“Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı”nın yönetmeni Ümit Aydoğdu’nun yalın, oyunsu rejisiyle, baş döndürücü bir tempo, coşku ve eğlence sunan Kafkas Tebeşir Dairesi; izleyenleri soluk soluğa bir kovalamacanın, heyecanlı bir serüvenin içine çekiyor.

Yazan: Bertolt Brecht
Türkçe Söyleyen: Can Yücel
Yöneten: Ümit Aydoğdu
Hareket Düzeni: Gizem Erdem
Işık Tasarım: Yakup Çartık
Oynayanlar: Baransel Gürsoy, Deniz Özmen, Ediz Akşehir, Esra Şengülalp, Gökhan Azlağ, Pelin Bölükbaş, Rana Büyükyılmaz, Serdar Akülker

Farklı gün ve farklı mekanlarda sahnelenecek olan Kafkas Tebeşir Dairesi  tiyatro oyununun biletlerine Biletix‘ten ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapmasam Olmaz :)