CANNES FİLM FESTİVALİ MUHTEŞEM GATSBY İLE AÇILIYOR

Sinema etkinliklerinin en önemli organizasyonlarından biri olan  66. Cannes Film Festivali’nde perde bugün açılıyor.

Açılış Avustralyalı yönetmen Baz Luhrmann’ın çektiği  “The Great Gatsby” isimli filmin gösterimi ile yapılacak. ABD’li yazar F.Scott Fitzgerald’ın aynı isimli romanında uyarlanan filmin başrollerinde Leonardo Dicaprio ve Carey Mulligan var.

Sinema yıldızlarını ağırlayacak festival 26 Mayıs’ta sona erecek.

Festival dolayısıyla sinema dünyasının ünlü isimleri “kırmızı halıda boy göstermek” için Cannes’a akın edecek.

Festival alanında kurulacak sinema pazarındaysa dünyanın dört bir yanından gelen filmler “görücüye çıkacak”.

Aralarında Nicole Kidman ve Oscar ödüllü yönetmen Ang Lee ‘nin de bulunduğu jürinin başkanlığını ise Steven Spielberg yapacak.

Bu yılki festivalde Türkiye’den bir film yarışmıyor. Ancak yönetmen Semih Kaplanoğlu, kısa metrajlı filmler yarışmasında jüride yer alacak.

Festival’de bu yıl 20 film yarışacak. Festivalde yarışacak uzun metrajlı filmler ve yönetmenleri şöyle:

“Un Chateu en Italie (Valeria Bruni-Tedeschi), Inside Llewyn Davis (Ethan Coen, Joel Coen), Michael Kohlhaas (Arnaud des Pallieres), Jimmy P. (Arnaud Desplechin), Heli (Amat Escalante), Le Passe (Asghar Farhadi), The Immigrant (James Gray), Grigris (Mahamat-Saleh Haroun), Tian Zhu Ding (Jia Zhangke), Soshite Chichi Ni Naru (Kore-Eda Hirokazu), La Vie D’Adele (Abdellatif Kechiche), Wara No Tate (Takashi Miike), Jeune et Jolie (François Ozon), Nebraska (Alexander Payne), La Venus a la Fourrure (Roman Polanski), Behind the Candelabra (Steven Soderbergh), La Grande Bellezza (Paolo Sorrentino), Borgman (Alex Van Warmerdam), Only God Forgives (Nicolas Winding Refn).”

Yorum Yapmasam Olmaz :)