2023/09/26

1900’lerin başında ABD’nin güney eyaletlerinde gelişmeye başlayan bir müzik türü olan caz, Afro-Amerikan ve Batı müziği tekniklerinin harmanlanmasından oluşur. Caz müziği, günümüzde farklı alt türleri, biçimleri ve stilleriyle her kesimden insana kendini dinlettirmeyi başarmıştır.

“Müzik ruhun gıdasıdır.” der Sokrates. Şehrin kalabalıkları ve gürültüleri arasında giderek sıkışan ruhlarımızı doyurmak için caz festivallerinden daha iyisi olabilir mi?

Birbirinden özel, yerli ve yabancı isimleri bir araya getiren bu şahane caz festivallerini kaçırmayın!

1. Zorlu PSM Caz Festivali (2 – 13 Mayıs 2018)

zorlu-psm-caz-festivali

David Gilmour’a göre yeryüzünün en iyi Pink Floyd coverı yapan grubu  The Australian Pink Floyd Show, herkesin favori gitaristi Bill Frisell, popüler şarkılara kattıkları eğlenceli caz melodileriyle Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox,  Fransız şanson geleneğiyle klasik Amerikan caz repertuarını birleştiren Stacey Kent, Balkan dünyasının mega starı Dino Merlin, çıplak ayaklı divaya saygı duruşu niteliğinde kurulan grup Cesaria Évora Tribute, folk, pop ve elektronik müziği biraraya getiren İngiliz müzisyen Patrick Wolf ve minimal piyano sesini Kuzey Avrupa’nın modern elektronik dünyasıyla birleştiren Dardust festivale katılacak isimler arasında.

4 farklı sahnenin aktif olarak kullanılacağı festivalde 30’dan fazla konser, atölye ve plak pazarı  da yer alacak.

Biletlere biletix‘ten ulaşabilirsiniz.

2. Antalya Akra Caz Festivali (2-12 Mayıs 2018)

akra-caz-festivali

Antalya’da ilk kez gerçekleştirilecek olan festival; modern ve klasik cazın yanı sıra  funk, rock, latin, soul ve elektronik tarzla harmanlayan renkli bir müzikal yelpazeyle izleyici karşısına çıkacak.

Küba, Porto Rico, Akdeniz ve Fransız ritmlerini cazla harmanlayan Fransız şarkıcı Dany Brillant;  dünya müziklerini muhteşem bir uyumla harmanlayan  Yasmin Levy; funk, soul , hiphop ve elektro müziği, caz müzikle bir araya getiren Fransız grup  Electro Deluxe;  efsane isim “çıplak ayaklı diva “Cesaria Évora”nın anısına kurulan grup Cesaria Évora Tribute, Akra Caz Festivali’nde sahne alacaklar isimler arasında.

Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say, Fazıl Say’ın piyanodaki cesur ve özgün yorumuna güçlü sesiyle eşlik eden solist Serenad Bağcan, Türkiye’nin en iyi caz vokallerinden  Elif Çağlar,  yerli müzik sahnesinin en başarılı davulcuları arasında sayılan Ediz Hafızoğlu,  Türkiye’nin en iyi caz vokallerinden  Jülide Özçelik ve Ülkü Aybala Sunat bu festivalde müzikseverlerle buluşacak.

02-12 Mayıs 2018 tarihleri arasında Akra Hotels Antalya’da gerçekleşecek Antalya Akra Caz Festivali’ni kaçırmayın! Biletlere biletix‘ten ulaşabilirsiniz.

3. Bozcaada Caz Festivali (27 -29 Temmuz 2018)

bozcaada-caz-festivali-2018

Açık havada, adanın en güzel koyu olan Ayazma’ya tepeden bakan Tarihi Manastır’ın yeşil bahçesinde düzenlenecek olan Bozcaada Caz Festivali, izleyicileri Bozcaada’nın en güzel zamanı Temmuz ayında müziğe ve doğaya doyuracak.

Farklı jenerasyonlardan müzisyenleri dinleyiciyle buluşturacak olan Bozcaada Caz Festivali; funk, pop, etnik, balkan, füzyon ve özgür caz gibi türleri içerecek geniş bir programla Kabak & Lin, Allaturca Music ve Pavli Bozcaada iş birliği ve Kendine Has ve Avek – Volkswagen katkılarıyla gerçekleştirilecek. Bozcaada Caz Festivali bünyesinde atölyeler, sosyal projeler, gastronomi projeleri, adanın farklı noktalarında karşınıza çıkacak etkinliklerle festival havasını bütün adada hissettirecek.

Biletlere biletix‘ten ulaşabilirsiniz.

4. 25. İKSV İstanbul Caz Festivali (26 Haziran –  17 Temmuz 2018)

istanbul-caz-2018-lp

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, bu yıl 25. kez düzenlenecek olan festival,  yine birbirinden ünlü ve özel isimlere ev sahipliği yapacak. Festivalin en büyük sürprizi müziğin karanlık prensi, Avustralyalı şarkıcı, söz yazarı, besteci, senaryo yazarı, şair ve aktör, İstanbulluların yıllardır heyecanla yeniden canlı izleyeceği günü beklediği Nick Cave &  The Bad Seeds olacak. Festivalin bir diğer sürprizi de Spotify’da 44 milyon dinlenen, bir dinleyenin bir daha aklından çıkaramadığı “Lost on You” şarkısıyla tanınan LP...

Henüz tam programı açıklanmayan ancak ilginin her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun olacağı festivale bilet bulabilmek için takipte kalmakta yarar var! Biletler biletix ve İKSV‘de.

Yorum Yapmasam Olmaz :)