2023/12/03

Kurucuları olan Erdal Öz’ü anmak için Can Yayınları tarafından her yıl düzenlenen  “Erdal Öz Edebiyat Ödülü”(2013),  bu sene Cemil Kavukçu’ya verildi.

cemil-kavukcu

Enis Batur, Semih Gümüş,Feride Çiçekoğlu, Turgay Fişekçi, Handan İnci, Kaya Genç ve Can Yayınları adına Zeynep Çağlıyor’dan oluşan Seçici Kurul, bu yıl altıncısı düzenlenen ödülün, öykü türünde gösterdiği ısrarlı çalışma, öykücülüğümüze kazandırdığı yeni tipler ve anlatım yöntemleri, üretkenliği ve öykünün edebiyatın gündeminde kalması için gösterdiği kişisel ve yaratıcı çaba” nedeniyle, Cemil Kavukçu’ya layık gördüğünü açıkladı.

Basın toplantısında konuşan Erdal Öz’ün oğlu ve Can Yayınları Genel Müdürü Can Öz, ‘’Siyaset, ekonomi gibi konuların ne kadar değişken olduğunu görüyoruz. Bunların arasında kalıcı olan edebiyat’’ diyerek, edebiyatın öneminin her geçen gün daha çok hissedildiğini söyledi.

Toplantıda konuşan Seçici Kurul Başkanı Semih Gümüş ise ödülün yer aldığı kurulda olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Erdal Öz ile olan yakınlığı sebebiyle, bu ödülün kendisi için de çok anlamlı olduğunu belirtti. Can Yayınları’nın kurulduğu günden bu güne nitelikli edebiyat yayıncılığı yaparak büyüdüğünü belirten Gümüş, altı yıldır görev yaptığı Erdal Öz Edebiyat Ödülü Seçici Kurulu’ndan bu yıl ayrılacağını ve yerine Asuman Kafaoğlu Büke’nin geçeceğini de sözlerine ekledi.

Handan Börüteçene’nin yaptığı bir ödül heykelciği ve 15.000 TL’den oluşan bu ödül  30 Nisan Salı günü Pera Palas’ta düzenlenecek törenle teslim Cemil Kavukçu‘ya teslim edilecek .

Erdal Öz Edebiyat Ödülü geçtiğimiz yıllarda, Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel ve Murathan Mungan’a verilmişti.

Yorum Yapmasam Olmaz :)